
[UPUZ-HR] Očitovanje na dopis, 07.12.2022.

Primjena Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21)
13.10.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Zaprimili smo odgovor Ministarstva pravosuđa i uprave od 22. rujna 2022., na dopis koji je UPUZ-HR uputio Vladi RH u veljači 2022., kojim smo zamolili izuzimanje ravnatelja zdravstvenih ustanova (kojima je osnivač RH, JLP(R)S) iz obveze primjene Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
- Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
Vezano za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21), kojim obveznici primjene tog Zakona postaju i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je dana 4. svibnja 2022. godine dopis Ministarstvu zdravstva s prijedlogom dopuna Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kao “lex specialisa”, kojim dopunama bi se omogućilo izuzeće ravnatelja zdravstvenih ustanova iz dijela odredbi Zakona o sprječavanju sukoba interesa.
- Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
Povjerenstvo za sprječavanje sukoba interesa dana 3. svibnja 2022. godine objavilo je naputak “Sa stanjem na koji dan novi obveznici podnose imovinsku karticu povodom stupanja na dužnost”:
“Novi obveznici (oni obveznici koji obnašaju dužnosti povodom kojih nisu bili dužnosnici u smislu prethodno važećeg Zakona o sprječavanju sukoba interesa) koji su to postali stupanjem novog Zakona o sprječavanju sukoba interesa na snagu 25. prosinca 2021. g. ili kojima je aktualni obveznički mandat započeo najkasnije do 20. siječnja 2022. g., podnose imovinsku karticu sa stanjem na dan 19. veljače 2022.g.
Novi obveznici koji su stupili na dužnost u aktualnom mandatu nakon 20. siječnja 2022. g. podnose imovinsku karticu sa stanjem koje je bilo 30-tog dana nakon stupanja na dužnost, osim ako podnose imovinsku karticu kad još nije proteklo 30 dana od stupanja na dužnost, u kojem slučaju prijavljuju stanje na dan podnošenja imovinske kartice”.
_________
Vezano za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21), koji je stupio na snagu 25. prosinca 2021. godine i kojim obveznici primjene tog Zakona postaju i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (čl. 3. st. 1. t. 65. Zakona), Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa dana 12. travnja 2022. godine objavilo je Dopunu smjernice o zabrani primitka dodatne naknade.
- Dopuna smjernice može se pogledati OVDJE.
_________
Vezano za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21) (dalje u tekstu: Zakon), koji je stupio na snagu 25. prosinca 2021. godine i kojim obveznici primjene tog Zakona postaju i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (čl. 3. st. 1. t. 65. Zakona), Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je dva dopisa Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, kojima je postavila nekoliko upita te uz svaki upit ukazala na specifičnosti zdravstvenih ustanova te položaja ravnatelja.
- O dopisu od 25. siječnja 2022. godine, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, raspravljalo je na 157. sjednici održanoj 4. veljače 2022. godine. Izvornik očitovanja može se pogledati OVDJE.
Očitovanje Broj: 711-I-359-P-49/22-05-19, od 4. veljače 2022.g.:
“Sukladno odredbi članka 17. stavka 2. ZSSI-a ravnatelji ustanova u zdravstvu čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave mogu istovremeno uz obnašanje navedene javne dužnosti povremeno, odnosno određeni dio vremena obavljati poslove zdravstvene djelatnosti te za navedeno primati plaću”.
“Povjerenstvo ukazuje da se odredbe članka 9. stavka 2. ZSSI-a ne odnose na situacije u kojima je ravnatelj bolnice prije stupanja na dužnost bio zaposlenik navedene zdravstvene ustanove”.
“Sukladno odredbi članka 7. točke d) ZSSI-a ravnateljima ustanova u zdravstvu čiji je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne (regionalne) samouprave zabranjeno je primiti dodatnu naknadu za obnašanje dužnosti pa tako i regres, božićnicu, jubilarnu nagradu, dar u prigodi dana Svetog Nikole kao i ostale neoporezive nagrade koje ne predstavljaju plaću niti naknadu putnih i drugih troškova za obnašanje javne dužnosti, dok takve primitke mogu ostvariti po osnovi ugovora o radu doktora medicine u zdravstvenim ustanovama” [.PDF].
- O dopisu od 4. veljače 2022. godine, Povjerenstvo je raspravljalo na 158. sjednici održanoj 11. veljače 2022. godine. Izvornik očitovanja može se pogledati OVDJE.
Očitovanje Broj: 711-I-360-P-80/22-05-17, od 11. veljače 2022.:
”Ravnatelj zdravstvene ustanove kojem je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ne može uz plaću za obnašanje navedene javne dužnosti primati i regres, dar za dijete ili božićnicu, jer bi isto predstavljalo primitak dodatne naknadu za poslove obnašanja navedene javne dužnosti u smislu članka 7. točke d) ZSSI-a, ali ukoliko bi navedeni obveznik, uz dužnost ravnatelja zdravstvene ustanove, povremeno obavljao i poslove doktora medicine mogao bi na temelju obavljanja tog posla primiti božićnicu, regres, dar za dijete i božićnicu, jer se u tom slučaju ne bi radilo o dodatnoj naknadi za poslove obnašanja dužnosti ravnatelja.”
_________
Pravila i upute za popunjavanje i podnošenje obrasca imovinske kartice
Jedna od mjera sprječavanja sukoba interesa i učinkovito sredstvo u borbi protiv korupcije je i obveza podnošenja imovinske kartice čijom se javnom objavom postiže uvid i kontrola zainteresirane javnosti nad imovinom obveznika za vrijeme obnašanja javne dužnosti, podizanje razine transparentnosti u obnašanju javnih dužnosti te jačanje povjerenja građana u tijela javne vlasti. Obveza podnošenja imovinske kartice obveznika propisana je člankom 10. i člankom 11. Zakona o sprječavanju sukoba interesa („Narodne novine“, broj 143/21., u daljnjem tekstu: ZSSI).
Oblik, sadržaj i način popunjavanja obrasca imovinske kartice te podnošenje i objava imovinske kartice od strane obveznika utvrđenih u članku 3. ZSSI-a utvrđeni su Pravilnikom o imovinskoj kartici obveznika Zakona o sprječavanju sukoba interesa („Narodne novine“, broj 8/22).
Pravila i upute mogu se pogledati OVDJE.
_________
Vezano za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21) (dalje u tekstu: Zakon), koji je stupio na snagu 25. prosinca 2021. godine i kojim obveznici primjene tog Zakona postaju i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (čl. 3. st. 1. t. 65. Zakona), Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je:
(1) Dana 28. veljače 2022. godine, dopis Hrvatskom Saboru, Vladi Republike Hrvatske te Ministarstvu zdravstva, u kojem se poziva na sagledavanje mogućnosti isključenja ravnatelja zdravstvenih ustanova iz predmetnog Zakona, jer bi se mogla dogoditi situacija da se visoko obrazovane i iskusne osobe neće prijavljivati na natječaje za ravnatelje zdravstvenih ustanova, imajući u vidu razinu odgovornosti i složenosti poslova ravnatelja te brojna ograničenja nametnuta ovim Zakonom, što će još više dovesti u pitanje financijsku opstojnost zdravstvenog sustava te prvenstveno sigurnost pacijenata i korisnika zdravstvene zaštite.
- Dopis se može pogledati OVDJE.
(2) Dana, 1. ožujka 2022. godine, dopis Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, kojima se moli odgovor na ranije postavljene upite, s obzirom da pisani odgovor još uvijek nije zaprimljen.
- Dopis se može pogledati OVDJE:
_________
Vezano za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa (NN 143/21) (dalje u tekstu: Zakon), koji je stupio na snagu 25. prosinca 2021. godine i kojim obveznici primjene tog Zakona postaju i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (čl. 3. st. 1. t. 65. Zakona), Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je dva dopisa Povjerenstvu za sprječavanje sukoba interesa, kojima je postavila nekoliko upita te uz svaki upit ukazala na specifičnosti zdravstvenih ustanova te položaja ravnatelja.
O dopisu Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske od 25. siječnja 2022. godine, Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa (dalje u tekstu: Povjerenstvo), raspravljalo je na 157. sjednici održanoj 4. veljače 2022. godine, a o dopisu od 4. veljače 2022. godine, Povjerenstvo je raspravljalo na 158. sjednici održanoj 11. veljače 2022. godine.
Povjerenstvo nas je obavijestilo da će mišljenja/očitovanja na naše dopise u pisanom obliku biti dostavljena i objavljena na mrežnoj stranici Povjerenstva, no da je zbog povećanog obima posla Povjerenstva, dinamika izrade pisanih akata usporena.
Nastavno, usmenom komunikacijom s predstavnicima Povjerenstva, dobiveni su usmeni odgovori na pitanja koja smo postavili u dopisima, a koja donosimo u nastavku teksta:
- Odredbom članka 17. stavka 2. Zakona propisano je da obveznici koji profesionalno obnašaju javnu dužnost, za vrijeme njezina obnašanja ne mogu uz naknadu ili radi ostvarivanja primitaka obavljati i druge poslove u smislu redovitog i stalnog zanimanja osim ako Povjerenstvo, na prethodni pisani zahtjev obveznika, ne izda prethodno odobrenje nakon što utvrdi da predmetni poslovi ne utječu na zakonito obnašanje dužnosti (s time da su u stavku 3. propisane iznimke kada nije potrebno prethodno odobrenje).
S obzirom na navedenu odredbu, postavljen je upit mogu li ravnatelji zdravstvenih ustanova nastaviti pored poslova ravnatelja, u toj istoj zdravstvenoj ustanovi, obavljati i poslove iz zdravstvene djelatnosti sukladno sklopljenim ugovorima o radu.
Dobiven je usmeni odgovor kako ravnatelji zdravstvenih ustanova mogu i dalje obavljati poslove iz zdravstvene djelatnosti određeni dio radnog vremena, sukladno sklopljenim ugovorima o radu. Također je rečeno da Povjerenstvo nema uvid u svaki pojedini slučaj, no da je po dosadašnjim upitima davano ovakvo mišljenje.
- Odredbom članka 9. stavka 2. Zakona propisano je da ako nije drukčije propisano zakonom, obveznik će se izuzeti od donošenja odluka odnosno sudjelovanja u donošenju odluka i sklapanju ugovora koji utječu na njegov vlastiti poslovni interes ili poslovni interes a) s njim povezanih osoba b) poslodavaca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost.
S obzirom na navedenu odredbu, postavljen je upit trebaju li se ravnatelji zdravstvenih ustanova, koji su ravnatelji u istim zdravstvenim ustanovama u kojima su bili zaposleni u posljednje dvije godine prije nego što su postali ravnatelji, izuzeti od donošenja odluka odnosno sudjelovanja u donošenju odluka i sklapanju ugovora koji utječu na poslovni interes te zdravstvene ustanove.
Dobiven je usmeni odgovor kako se ova odredba ne primjenjuje na situaciju iz upita, jer je riječ o sadašnjem poslodavcu, te da se odredba primjenjuje na donošenje odluka odnosno sudjelovanje u donošenju odluka i sklapanju ugovora koji utječu na poslovni interes bivšeg poslodavca (poslodavaca kod kojih je bio u radnom odnosu u posljednje dvije godine prije stupanja na dužnost). Također, dobiven je usmeni odgovor da u slučaju da se ravnatelj treba izuzeti od sudjelovanja u donošenju odluka odnosno donošenju odluka i sklapanju ugovora sukladno ovom članku, tada je potrebno ovlastiti zamjenika ravnatelja za poduzimanje tih radnji.
- Odredbom članka 7. stavka 1. točke d) Zakona, propisano je da je obveznicima primjene Zakona zabranjeno primiti dodatnu naknadu za poslove obnašanja javnih dužnosti.
S obzirom na navedenu odredbu, prvim dopisom postavljen je upit što uključuje navedena dodatna naknada.
Nastavno na Smjernicu Povjerenstva, Broj: 711-I-134-R-34/22-01-17, od 31. siječnja 2022. godine (kojom je navedeno da obveznici primjene Zakna koji temeljem ugovora o radu ili drugog ugovora iz radnog odnosa obnašaju javnu dužnost, ne smiju pored plaće koju primaju za njezino obnašanje ostvarivati druge primitke, osim ako drugim zakonom nije drukčije propisano, koji primici su isplate božićnice, regresa za godišnji odmor, dara za dijete, bonusa za ostvarene rezultate poslovanja te uplate u dobrovoljni mirovinski fond, dodatno zdravstveno osiguranje, životno osiguranje i sl., jer se navedeni drugi primici isplaćeni uz plaću ne mogu smatrati plaćom obveznika, već drugim dodatkom za obnašanje javne dužnosti), upućen je još jedan dopis na predmetnu temu.
Dobiven je usmeni odgovor da ravnatelji koji pored poslova ravnatelja sukladno ugovoru o radu obavljaju i neke druge poslove u toj zdravstvenoj ustanovi (npr. liječnici), smiju primiti božićnicu, regres i sl., a ravnatelji koji sukladno ugovoru o radu obavljaju samo poslove ravnatelja, ne smiju primiti božićnicu, regres i sl.
Nadalje, na usmeni upit o tome mogu li ravnatelji biti članovi primjerice Savjeta za zdravlje, dobili smo usmeni odgovor kako mogu biti članovi Savjeta za zdravlje, s obzirom da ga se smatra stručnim tijelom.
Također, Povjerenstvo je na svojim mrežnim stranicama dalo priopćenje vezano za rok za podnošenje imovinske kartice novih obveznika Zakona, što uključuje i ravnatelje zdravstvenih ustanova. Novi obveznici ne mogu podnijeti imovinsku karticu dok im nije otvoren korisnički račun, za čije otvaranje Povjerenstvu moraju podnijeti popunjeni i ovjereni zahtjev za otvaranjem korisničkog računa, čiji se obrazac nalazi na mrežnim stranicama Povjerenstva. Svi novi obveznici koji do sada nisu podnijeli valjano popunjen i ovjeren zahtjev za otvaranjem korisničkog računa, trebaju ga podnijeti najkasnije do 19. veljače 2022. godine. Novim obveznicima rok za podnošenje imovinskih kartica ističe 19. veljače 2022., no s obzirom na velik obim posla Povjerenstva, obveznicima će korisnički računi biti otvoreni ili nedugo prije ili tek nakon isteka ovog roka. Obveznici koji su pravovremeno podnijeli zahtjev za otvaranjem korisničkog računa neće biti odgovorni za protek gore navedenog roka za podnošenje imovinske kartice povodom stupanja na dužnost, već su dužni podnijeti imovinsku karticu kada na email adresu, navedenu u zahtjevu za otvaranjem korisničkog računa, dobiju obavijest da im je otvoren korisnički račun, najkasnije u roku od 30 dana od zaprimanja obavijesti. Cjelokupno priopćenje s detaljnijim informacijama i korisnim poveznicama (obrazac zahtjeva otvaranje korisničkog računa, demo obrasca imovinske kartice, upute za ispunjavanje imovinske kartice) nalaze se na: https://www.sukobinteresa.hr/hr/priopcenja/dopunjeno-priopcenje-u-vezi-roka-za-podnosenje-imovinske-kartice-novih-obveznika-zakona-o
Čim zaprimimo pisani odgovor Povjerenstva na naše dopise, odmah ćemo o tome obavijestiti naše članice.
_________
U svezi s otvorenim pitanjima vezanim za primjenu Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji se od 25. prosinca 2021. primjenjuje i na ravnatelje ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Udruga je dana 4. veljače 2022. godine Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa uputila dopis kojim argumentirano poziva na preispitivanje primjene dijela odredbi navedenog Zakona na ravnatelje javnih zdravstvenih ustanova.
- Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
Nastavno na otvorena pitanja u primjeni Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji se od 25. prosinca 2021. primjenjuje i na ravnatelje ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave, Udruga je u svezi s tim poslala upit Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.
- Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
U “Narodnim novinama” br. 143/2021, objavljen je Zakon o sprječavanju sukoba interesa, koji je stupio na snagu 25. prosinca 2021. godine. Ovaj Zakon primjenjuje se i na ravnatelje ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (članak 3. stavak 1. točka 65.).
- Zakon se može pregledati OVDJE.
U svezi s navedenim, u “Narodnim novinama” br. 8/2022 od 19. siječnja 2022. godine, objavljen je Pravilnik o imovinskoj kartici obveznika Zakona o sprječavanju sukoba interesa, koji propisuje sadržaj imovinske kartice, a koju su dužni podnijeti i ravnatelji ustanova u zdravstvu kojima je osnivač Republika Hrvatska ili jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave.
- Pravilnik se može pregledati OVDJE.

Sastanak u Ministarstvu zdravstva
06.09.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Dana 5. rujna 2022. godine, održan je sastanak u Ministarstvu zdravstva, na poziv ministra zdravstva, na kojemu su sudjelovali, uz ministra izv. prof. dr. sc. Vilija Beroša, dr. med., i sva tri državna tajnika u Ministarstvu zdravstva, prim. dr. sc. Marija Bubaš, dr. med., Tomislav Dulibić, dipl. iur. i izv. prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med. te savjetnica Martina Bogut Barić, mag. oec., a ispred Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, predsjednik prof. dr. sc. Goran Roić, dr. med., direktor mr. Dražen Jurković, dr. med. i pravna savjetnica Tanja Paun, mag. iur.
Na sastanku se razgovaralo o reformi zdravstvenog sustava te aktualnim pitanjima poslovanja zdravstvenih ustanova, među kojima su isplate radi osnovice za izračun plaća u javnim službama (tzv. 6%), povećanje troškova rada i dr.
Ministar zdravstva zahvalio je Udruzi poslodavaca u zdravstvu Hrvatske na konstruktivnim prijedlozima vezanima za reformu zdravstva te pozvao na daljnju suradnju. Sastanak je protekao u argumentiranoj raspravi te pozitivnom tonu, pri čemu su ministar i državni tajnici iskazali puno razumijevanje iznesenih prijedloga.

[12.05.2022.] Međunarodni dan medicinskih sestara/medicinskih tehničara
11.05.2022.
POČITAJTE VIŠE
Kao ovogodišnju temu Međunarodnog dana medicinskih sestara/medicinskih tehničara, Međunarodno vijeće medicinskih sestara (International Council of Nurses – ICN) proglasilo je: „Unaprijediti zdravstvo u svijetu kroz ulaganje u sestrinstvo i poštivanje prava medicinskih sestara/ medicinskih tehničara“, s posebnim naglaskom na potrebu zaštite, podrške i ulaganja u profesiju medicinskih sestara/medicinskih tehničara, kako bi se ojačali zdravstveni sustavi diljem svijeta.
Od rođenja do smrti, od nezaraznih bolesti do zaraznih bolesti, od mentalnog zdravlja do kroničnih stanja, u zdravstvenim ustanovama, zajednicama i domovima, medicinske sestre pružaju dostupnu zdravstvenu skrb usmjerenu na svakog pacijenta.
U proteklom razdoblju, međutim, epidemija bolesti COVID-19 razotkrila je slabosti uzrokovane nedovoljnim ulaganjem u zdravstvene sustave u svijetu, stoga ovogodišnja ICN-ova tema ukazuje na potrebu ulaganja u sestrinstvo, kako bi se u zdravstvenim sustavima izgradio dovoljno jak „workforce“ izvrsnih, visokokvalificiranih medicinskih sestara/medicinskih tehničara. Na taj bi se način zdravstveni sustavi unaprijedili i transformirali u sustave koji mogu zadovoljiti zdravstvene potrebe svakog pojedinaca i društva u cjelini, sada i u budućnosti.
Svim medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima čestitamo njihov dan te zahvaljujemo na znanju, trudu i brizi koje svakodnevno pružaju svojim pacijentima! <3

_______
Povijest:
Međunarodni Dan sestrinstva tradicionalno se obilježava 12. svibnja, na rođendan Florence Nightingale (1829. – 1910.), engleske medicinske sestrekoja je smanjila smrtnost ranjenika tijekom Krimskog rata sredinom 19. stoljeća, podižući higijenske standarde i educirajući medicinske sestre, a 1860. godine postavlja temelje modernog sestrinstva uspostavom prve sestrinske škole u bolnici Sv. Toma u Londonu te se zbog svega toga smatra osnivačicom moderne njege.
_______

Upute o procesu prilagodbe poslovnih procesa subjekata opće države za poslovanje u euru – 21.06.2022.

[UPUZ-HR] Dopis u svezi ubrzavanja postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija za zdravstvene djelatnike iz Ukrajine
01.04.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 31. ožujka 2022. godine, dopis Hrvatskoj liječničkoj komori s prijedlogom za sastanak u svezi mogućeg ubrzavanja postupka priznavanja inozemnih stručnih kvalifikacija, kao preduvjeta za zapošljavanje liječnika i drugih zdravstvenih djelatnika iz ratom zahvaćene Ukrajine u Hrvatskoj, s obzirom da su mnoge ustanove-članice Udruge izrazile interes za njihovo zapošljavanje.
- Dopis se može pogledati OVDJE.

Stručni skup Alumnista Akademije za politiku u zdravstvu 2022.
01.04.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Na stručnom skupu Alumnista Akademije za politiku u zdravstvu 2022., koji se od 1. travnja do 3. travnja 2022. godine održava u Moslavini, izlaganje o prijedlogu reforme zdravstva održat će direktor Udruge mr. Dražen Jurković, dr. med., dok će o upravljanju zdravstvenom ustanovom u kriznoj situaciji govoriti dr. sc. Ivan Vukoja, dr. med., ravnatelj Opće županijske bolnice Požega.
Na skupu svojim izlaganjima sudjeluju i predstavnici Ministarstva zdravstva, HUP-a, Health Hub-a te predstavnici medija.


Odluka o isplati razlike iznosa uvećanja plaće za prekovremeni rad
01.04.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 1. travnja 2022. godine dopis – požurnicu Ministarstvu zdravstva vezano za drugu fazu provedbe Odluke o isplati iznosa razlike uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja.
Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
Prethodno:
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 23. ožujka 2022. godine dopis Ministarstvu zdravstva vezano za drugu fazu provedbe Odluke o isplati iznosa razlike uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja.
Dopis se može pogledati OVDJE.
_________
Uputa Ministarstva zdravstva od 8. ožujka 2022. godine, vezana za drugu fazu provedbe Odluke o isplati iznosa razlike uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja, može se pogledati OVDJE.
_________
Uputa Ministarstva zdravstva za provedbu Odluke o isplati iznosa razlike uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja od 19.10.2021. godine može se pogledati OVDJE.
Pojašnjenje Upute od 25.10.2021. godine može se pogledati OVDJE.
_________
Odluka o isplati razlike iznosa uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja, koja je donesena na 76. sjednici Vlade RH, objavljena je u “Narodnim novinama” br. 101/2021 i može se pogledati na:
NN 101/2021, (1821), odluka, 17.9.2021.
_________
- Na 76. sjednici Vlade Republike Hrvatske od 16. rujna 2021. godine, donesena je Odluka o isplati razlike iznosa uvećanja plaće za prekovremeni rad radnicima u djelatnosti zdravstva i zdravstvenog osiguranja.
Izvod iz Odluke:
(…) Radnicima kojima za sate ostvarene u prekovremenom radu nije kumulativno isplaćeno uvećanje plaće s osnova posebnih uvjeta rada i dodatak za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi, isplatit će se pripadajući nesporni iznos uvećanja plaće s osnova posebnih uvjeta rada, dodatak za iznimnu odgovornost za život i zdravlje ljudi te uvećanje plaće za znanstveni stupanj magistra znanosti, odnosno znanstveni stupanj doktora znanosti za sate prekovremenog rada (…)
(…) Sredstva za provedbu točke I. ove Odluke osigurana su u Državnom proračunu Republike Hrvatske za 2021. godinu i projekcijama za 2022. i 2023. godinu, na pozicijama Ministarstva zdravstva u iznosu od 200 milijuna kuna, dok će se preostali iznos do 775 milijuna kuna osigurati najkasnije do 31. prosinca 2022., a sukladno fiskalnim mogućnostima državnog proračuna.(…)
(…) Iznos sredstava koje su zdravstvene ustanove isplatile po pravomoćnim sudskim odlukama, a koji će se refundirati zdravstvenim ustanovama u skladu sa stavkom 3. ove točke, namjenska su pomoć i zdravstvene ustanove mogu ih koristiti isključivo za podmirenje dijela dospjelih obveza zdravstvenih ustanova prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala. (…)

Odluka o zabrani novog zapošljavanja službenika i namještenika u javnim službama [NN 35/22]
18.03.2022.
PROČITAJTE VIŠE

[Konferencija] Planiranje kadrova u zdravstvu – nemoguća misija ili nova prilika? – 11.02.2022.
10.02.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Tijekom protekle dvije godine kreatori politika, građani i javnost nebrojeno su puta odali priznanje zdravstvenim radnicima koji su na čelu borbe protiv pandemije koronavirusa. Dobro i pravovremeno planiranje zdravstvenih kadrova ključno je za efikasno funkcioniranje zdravstvenih sustava, što osobito dolazi do izražaja u kriznim situacijama kao što je trenutačna.
U okviru Konferencije o budućnosti Europe, Europski gospodarski i socijalni odbor u suradnji s Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu – Školom narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ organizira konferenciju „Planiranje kadrova u zdravstvu – nemoguća misija ili nova prilika?”.
Konferencija će se održati u petak, 11. veljače 2022. godine s početkom u 15 sati u hibridnom obliku: u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Rockefellerova 4, Zagreb te putem Zoom platforme. Na okruglom stolu konferencije sudjelovat će i pravna savjetnica Udruge Tanja Paun, mag.iur.
Program te obrazac za prijavu na konferenciju dostupni su na web stranici – hrh.mef.hr.
Prijavite se i aktivno sudjelujte!

[HGK] Transparentniji troškovi za električnu energiju – online radionica
07.02.2022.
POČITAJTE VIŠE
Izmjenama Zakona o tržištu električne energije uvedena je obveza uspostavljanja zatvorenog distribucijskog sustava. Zatvoreni distribucijski sustav (ZDS) je svaki poslovni sustav koji distribuira električnu energiju unutar zemljopisno ograničene lokacije ili u kojemu postoje dva ili više korisnika koji se opskrbljuju električnom energijom preko zajedničkog obračunskog mjernog mjesta.
Primjeri takvih poslovnih sustava su:
- gospodarske zone: proizvodno-industrijski kompleksi, brodogradilišta, robni terminali, poduzetnički centri i dr.
- trgovački i poslovni centri: shopping centri, uredski prostori, objekti sajamskih priredbi
- zdravstveni, rehabilitacijski objekti: bolnice, poliklinike, lječilišni centri i dr.
- hotelsko-turistički objekti: hoteli, kampovi, odmarališta, sportsko-rekreacijski centri i dr.
- prometno-logistički sustavi: pomorske/riječne luke i terminali, nautičke marine, zračne luke, željeznički kolodvori, autobusni terminali, specifična cestovna infrastruktura, punionice električnih vozila, skladišni prostori i dr.
- zone posebne namjene: carinske zone, znanstveno-istraživački centri i dr.
Pri ustanovljavanju ZDS-a, vlasnik je dužan i odabrati operatora ZDS-a. Operator ZDS-a priključuje svakog pojedinog korisnika putem zasebnog obračunskog mjernog mjesta te mora biti tehnički, stručno i financijski kvalificiran. Ovaj posao može obavljati tek kad mu Hrvatska energetska regulatorna agencija izda energetsku dozvolu za operatora ZDS-a. Za pravne osobe i odgovorne osobe uvedene su značajne novčane kazne ako ne uvedu ZDS u roku od tri godine, odnosno do 31. prosinca 2024. godine.
Svrha ovakvog uređenja je:
- osloboditi vlasnika takvog sustava od odgovornosti da sam brine o pouzdanosti isporuke i obračunu potrošnje električne energije za njegove najmoprimce/korisnike, gdje u većini slučajeva takvi subjekti nisu registrirani za obavljanje djelatnosti distribucije i opskrbe električnom energijom;
- korisnicima takvih prostora omogućiti transparentnije korištenje električne energije, a time i mogućnost kontrole troškova.
HGK u suradnji s tvrtkom HELB d.o.o. organizira radionice na kojima će biti objašnjeno što je zatvoreni distribucijski sustav, u čemu je problem postojećeg stanja u zatvorenim distribucijskim sustavima te kako novi Zakon rješava postojeće probleme. Radionice su namijenjene svim vlasnicima poslovnih sustava koji su u obvezi uspostaviti model zatvorenog distribucijskog sustava te korisnici budućih zatvorenih distribucijskih sastava.
Radionice će se održati online te pozivamo zainteresirane da se prijave na sljedećim poveznicama:
- Županijska komora Pula, četvrtak, 10. veljače, u 10:30 – rok prijave: srijeda, 9. veljače, do 16 sati;
- Županijska komora Čakovec, utorak, 15. veljače, u 10:30 – rok prijave: ponedjeljak, 14. veljače, do 16 sati;
- Županijska komora Osijek, četvrtak, 17. veljače, u 10:30 – rok prijave: srijeda, 16. veljače, do 16 sati;
- Županijska komora Split, utorak, 22. veljače, u 10:00 – rok prijave: ponedjeljak, 21. veljače, do 16 sati;
- Zagreb, četvrtak, 24. veljače, u 11:00 – rok prijave: srijeda, 23. veljače, do 16 sati.
Poveznicu za pojedinu radionicu dostavit ćemo prijavljenima na dan njena održavanja.

[e-Savjetovanje] Nacrt pravilnika o specijalističkom usavršavanju doktora medicine
02.02.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske 1. veljače 2022. godine otvorilo je javno e-Savjetovanje, s javnom raspravom koja traje do 3. ožujka 2022. godine:

[HZJZ] COVID-19: Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene (31/01/2022)
02.02.2022.
PROČITAJTE VIŠE
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) dana 31. siječnja 2022. godine objavio je novu, 19. po redu, verziju mjera za sprječavanje širenja zaraze koronavirusom, pod nazivom “Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene”. U dokumentu, koji se može pogledati OVDJE, navode se izmjene u odnosu na prethodnu verziju:
Izmijenjene su preporuke o postupanju s oboljelima i kontaktima oboljelih s obzirom na ubrzano širenje Omicron varijante i ograničene kapacitete testiranja, što dovodi u pitanje mogućnost testiranja prioritetnih skupina.Također, zbog potrebe održavanja funkcioniranja društva općenito, zdravstvenog sustava i drugih esencijalnih službi, skraćena je izolacija i karantena osobama u kojih skraćivanje izolacije i karantene ne nosi veliki rezidualni rizik.
Sažetak izmjena:
- Karantena je skraćena na sedam dana svim bliskim kontaktima, a ne samo osobama koje su cijepljenei preboljele COVID-19. Izuzeci od podvrgavanja karanteni ostaju jednaki kao u prethodnoj verziji.
- Omogućen je prekid izolacije za asimptomatske zaražene osobe nakon najmanje pet dana ako su najranije peti dan negativne u brzom antigenskom testu (BAT), kao i za bolesnike s blagom i umjerenom kliničkom slikom nakon najmanje pet dana, ako su najranije peti dan negativni u brzom antigenskom testu (BAT) te bez povišene temperature najmanje 24 sata i značajno ublaženim simptomima (bez BAT testiranja, izolacija traje deset dana za osobe koje nisu cijepljene i nisu ranije preboljele COVID-19, a za cijepljene i koji su preboljeli COVID-19 traje sedam dana bez testiranja).
- Za prekid izolacije bez testiranja, bolesnik mora biti afebrilannajmanje 24 sata (ranije je bilo najmanje tri dana.
_________
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) dana 10. siječnja 2022. godine objavio je novu, 17. po redu, verziju mjera za sprječavanje širenja zaraze koronavirusom, pod nazivom “Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene”. U dokumentu, koji se može pogledati OVDJE, navode se izmjene u odnosu na prethodnu verziju:
Izmijenjene su preporuke o postupanju s oboljelima i kontaktima oboljelih s obzirom na ubrzano širenje Omicron varijante i ograničene kapacitete testiranja, što dovodi u pitanje mogućnost testiranja prioritetnih skupina.Također, zbog potrebe održavanja funkcioniranja društva općenito, zdravstvenog sustava i drugih esencijalnih službi, skraćena je izolacija i karantena osobama u kojih skraćivanje izolacije i karantene ne nosi veliki rezidualni rizik.
Sažetak izmjena:
- Rezultate brzog antigenskog testa nije potrebno potvrđivati PCR testom.
- Za testiranje zdravih kontakata u kolektivu i zdravih bliskih kontakata koji ne podliježu karanteni (osobe potpuno cijepljene unutar 4 mjeseca odnosno 2 mjeseca ako su cijepljene Janssen cjepivom, osobe koje su preboljele COVID-19 unutar 4 mjeseca, docijepljene osobe i osobe cijepljene nakon preboljenja) mogu se koristiti komercijalni brzi testovi za samotestiranje koji su temeljni na uzorku brisa nosa. Ako je rezultat pozitivan, treba ga potvrditi brzim antigenskim testom (BAT) u medicinskoj
ustanovi. - S obzirom na visoku incidenciju i prevalenciju infekcije, pozitivan BAT test u ovlaštenim zdravstvenim ustanovama je dovoljan za potvrdu bolesti (nije nužna potvrda PCR testom)
- Karantena za bliske kontakte koji su cijepljeni ili preboljeli COVID-19 prije više od 4 mjeseca traje sedam dana.
- Izolacija asimptomatskih osoba inficiranih SARS-CoV-2 virusom traje sedam dana ako su: 1. cijepljene s dvije doze cjepiva koje se prima u dvije doze unutar četiri mjeseca odnosno jednom dozom Janssen cjepiva unutar dva mjeseca, 2. docijepljene, 3. preboljele COVID-19 unutar četiri mjeseca ili 4. nakon preboljenja primarno cijepljene.
- Izolacija osoba s blagim do umjerenim oblicima bolesti COVID-19 traje sedam dana ako su:1. cijepljene s dvije doze cjepiva koje se prima u dvije doze unutar četiri mjeseca odnosno jednom dozom Janssen cjepiva unutar dva mjeseca, 2. docijepljene, 3. preboljele COVID-19 unutar četiri mjeseca ili 4. nakon preboljenja primarno cijepljene; ako su tri dana afebrilne bez upotrebe antipiretika.
_________
Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) dana 15. srpnja 2021. godine objavio je novu, desetu po redu, verziju mjera za sprječavanje širenja zaraze koronavirusom, pod nazivom “Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene”. U dokumentu se navodi što se mijenja u odnosu na ranija pravila, a kao razlog za izmjene u HZJZ-u navode “sve veću zastupljenost delta varijante u Hrvatskoj i u cijeloj Europi te blagi porast incidencije u Hrvatskoj”, kao i “novije podatke o pretpostavljenom trajanju imuniteta nakon preboljenja i nakon cijepljenja”.
Izmjene u odnosu na raniju verziju:
- produljuje se zdravstveni nadzor u karanteni/samoizolaciji bliskih kontakata na 14 dana od zadnjeg bliskog kontakta sa zaraženom osobom (u prethodnoj verziji je zdravstveni nadzor u karanteni/ samoizolaciji trajao 10 dana),
- izuzeće od karantene i potrebe za PCR testiranjem se mijenja kod asimptomatskih cijepljenih osoba na 14 dana nakon završetka cijepljenja (u prethodnoj je verziji bilo izuzeće odmah nakon završetka cijepljenja),
- izuzeće od karantene i potrebe za PCR testiranjem asimptomatskih osoba se produljuje na devet mjeseci od dovršetka cijepljenja ili od početka bolesti,
- izuzeće od karantene i potrebe za PCR testiranjem kod asimptomatskih osoba koje su preboljele i primile jednu dozu cjepiva se primjenjuje na osobe koje su unutar osam mjeseci od početka bolesti primile cjepivo i vrijedi devet mjeseci od primitka cjepiva.
Cijeli dokument može se pogledati OVDJE.

Financiranje specijalizacija iz EU fondova – dopis
28.12.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Nastavno na dopis Ministarstvu zdravstva od 16. studenog 2021. godine, s upitom o tome hoće li u 2021. godini biti omogućeno financiranje specijalizacija iz fondova Europske unije, sukladno zaključku Stručnog društva domova zdravlja, 28. prosinca 2021. godine zaprimili smo odgovor Ministarstva zdravstva.
Dopis se može pogledati ovdje.
___________________
Prethodna komunikacija:
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 16. studenog 2021. godine dopis Ministarstvu zdravstva s upitom hoće li u 2021. godini biti omogućeno financiranje specijalizacija iz fondova Europske unije – Mehanizam za oporavak i otpornost, kao što je bilo navedeno u ranijem dopisu Ministarstva.
Dopis se može pogledati ovdje.
___________________
Nastavno na dopis Ministarstvu zdravstva od 21. srpnja 2021. godine, s upitom o tome kada će biti omogućeno financiranje specijalizacija iz fondova Europske unije, sukladno zaključku Stručnog društva domova zdravlja, 26. srpnja 2021. godine zaprimili smo odgovor Ministarstva zdravstva.
Dopis se može pogledati ovdje.
___________________
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, u skladu sa zaključcima sjednice Stručnog društva domova zdravlja Udruge, uputila je 21. srpnja 2021. godine dopis Ministarstvu zdravstva vezano za financiranje specijalističkog usavršavanja iz sredstava Europske unije – Mehanizam za oporavak i otpornost.
Dopis se može pogledati ovdje.
___________________
Ministarstvo zdravstva RH dostavilo je Udruzi odgovor na dopis od 3. studenog 2020. godine, a vezano za financiranje specijalističkog usavršavanja doktora medicine sukladno prihvaćenom Planu specijalizacija za 2020. godinu.
Odgovor se može pogledati ovdje: str. 1 i str. 2.
___________________
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, u dogovoru sa Stručnim društvom domova zdravlja Udruge, uputila je 3. studenog 2020. godine dopis Ministarstvu zdravstva te obavijest na znanje HZZO-u, vezano za financiranje specijalističkog usavršavanja doktora medicine sukladno prihvaćenom Planu specijalizacija za 2020. godinu, u kojem je zatražila informaciju može li se, iz za to predviđenih sredstava centralne države odnosno HZZO-a, očekivati sredstva za financiranje specijalističkog usavršavanja doktora medicine prema usvojenom i potvrđenom Planu za 2020. godinu.
Dopis se može pogledati ovdje.