
Prof.dr.sc. Mladen Bušić: “Uspjeh naše klinike: Jedna smo od prvih zemalja u svijetu koja liječi rijetke nasljedne bolesti oka”
27.12.2021.
PROČITAJTE VIŠE
“Svjetski uspjeh naše klinike: Jedna smo od prvih zemalja u svijetu koja liječi rijetke nasljedne bolesti oka”
Naš je tim u jednom danu napravio četiri zahvata, govori nam ravnatelj KB “Sveti Duh” prof. Mladen Bušić
Telegram, 22.12. 2021.
Iza prof. Mladena Bušića više je od četvrt stoljeća specijalističkog rada i usavršavanja na Klinici za očne bolesti Kliničke bolnice “Sveti Duh”. U tadašnju Opću bolnicu “Sveti Duh” došao je 1992. godine na specijalizaciju, na znanstveni projekt prof. Gabrića koji je rezultirao osnutkom prve hrvatske očne banke 1995. godine. Specijalizaciju je završio početkom 1996. godine, a sada je na kraju svog četvrtog ravnateljskog mandata.
Funkciju ravnatelja Kliničke bolnice “Sveti Duh” uspješno obnaša od 5. travnja 2005. godine, s prekidom od 2010 do 2013., kako kaže, zbog političkih okolnosti u gradu Zagrebu. “Kako sam uvjeren da su vremena takvih okolnosti daleko iza nas, kandidirao sam se na natječaj koji je u tijeku, isključivo želeći doprinijeti zajedno s drugim kandidatima kvalitativnoj mogućnosti izbora najboljeg kandidata”, govori nam ugledni oftalmolog o čijem je životnom i karijernom putu prije nekoliko godina Telegram ekstenzivno pisao.
U više od dva desetljeća njegova rada, bolnica je doživjela procvat. “Objektivno sada daleke 2005. godine Bolnica je, zbog starosti i vrlo lošeg stanja infrastrukturnih objekata te slabe opremljenosti, bila glavni kandidat za preseljenje u desetljećima planiranu, a nikad realiziranu Sveučilišnu kliničku bolnicu u Blatu”, govori te nastavlja:
“Procjenjujući upravo takav razvoj SKB Blato, napravili smo ambiciozan plan razvoja KB “Sveti Duh” koji smo u sinergiji s našim vlasnikom i osnivačem Gradom Zagrebom, Ministarstvom zdravstva i Vladom Republike Hrvatske, te fondovima EU uspjeli provesti u djelo, s jedne strane rekonstrukcijom, dogradnjom i izgradnjom infrastrukture te opremanjem najmodernijom medicinskom opremom svih klinika i zavoda Bolnice, te s druge strane planiranjem preostalih projekata za reorganizaciju Bolnice u modernu kliničku bolnicu.”
Cijeli članak može se pogledati OVDJE.

____
Izvor: https://www.telegram.hr/

[KBC Rijeka] Riječkim medicinskim fizičarima odobren projekt vrijedan gotovo milijun kuna!
22.12.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Projekt vrijedan 123.000 eura (923.000 kuna) kojeg su osmislili fizičari sa Zavoda za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja KBC-a Rijeka, prihvaćen je za izvođenje na samom kraju 2021. godine od strane Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA). Riječ je o projektu vezanom za primjenu fizike u dijagnostici i liječenju korištenjem radioaktivnih izotopa: Implementing an Advanced Quality Assurance and Quality Control Programme in Nuclear Medicine.
Na novom velikom međunarodnom priznanju riječkim medicinskim fizičarima na čelu s pročelnikom Zavoda za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja izv. prof. dr. Slavenom Jurkovićem, u srijedu 22. prosinca je čestitao i ravnatelj KBC.a Rijeka prof. dr. Alen Ružić istaknuvši da o njihovoj izvrsnosti i međunarodnoj prepoznatljivosti svjedoči činjenica da je to ukupno sedmi projekt IAEA vezan za primjenu fizike u medicini koji se u posljednjih petnaestak godina izvodi u KBC-u Rijeka i značajno doprinosi napretku rutinskog rada i dobrobiti pacijenata.
Fizičari sa Zavoda su u proteklih 5 godina imali i iznimnu znanstvenu produkciju objavivši više od 25 znanstvenih radova u međunarodnim znanstvenim časopisima te su izlagali na više od 35 međunarodnih skupova medicinskih fizičara. Zavod za medicinsku fiziku je ustrojbena jedinica KBC-a Rijeka u kojoj trenutno djeluje 10 medicinskih fizičara na poslovima primjene fizike u dijagnostici i liječenju iz područja radijacijske onkologije, nuklearne medicine te dijagnostičke i intervencijske radiologije. Za međunarodnu prepoznatljivost izvrsnosti primjene fizike u medicini ostvarene u KBC-u Rijeka, Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja je dobio i godišnju nagradu Grada Rijeka za 2020. godinu.
Prijava novog projekta je u proteklih dvije godine prošla kroz nekoliko faza vrednovanja, od one na nacionalnoj razini pa do više međunarodnih recenzija u IAEA, a suvoditelji projekta su Dea Dundara Debeljuh, mag. phys. i izv. prof. dr. Slaven Jurković. U svrhu šire primjene rezultata projekta kao suradna ustanova u njegovom izvođenju je izabrana Opća bolnica Pula s kojom Zavod za medicinsku fiziku i zaštitu od zračenja posljednjih godina surađuje na osiguranju kvalitetne, odgovorne i sigurne uporabe ionizirajućeg zračenja u medicini.
Zanimljiva je činjenica da će, u najvećoj mjeri uzrokovano odgođenim projektnim aktivnostima zbog globalne pandemije SARS-CoV2, Zavod u 2022. voditi tri aktivna projekta IAEA iz svakog od područja njihova djelovanja: Establishing Centres of Competence for Quality Assurance/Quality Control in Diagnostic and Interventional Radiology (suvoditelji doc. dr. Petra Valković Zujić i izv. prof. dr. Slaven Jurković) kao zajednički projekt s Kliničkim zavodom za radiologiju KBC-a Rijeka, Verifying Intensity Modulated Radiotherapy Treatment Dose Delivery — Method Development, Standardization and Implementation through a National Audit (suvoditelji dr. sc. Đeni Smilović Radojčić i izv. prof. dr. Slaven Jurković) i ranije spomenuti Implementing an Advanced Quality Assurance and Quality Control Programme in Nuclear Medicine. Važno je napomenuti da je iz budžeta do sada izvođenih projekata nabavljena više milijuna kuna vrijedna oprema, kao i da su svi rezultati i provedena znanstvena istraživanja implementirani u rad Zavoda vezan za poslove i zadatke primjene fizike u KBC-u Rijeka. Time je ostvaren značajan doprinos kvaliteti uporabe ionizirajućeg zračenja u dijagnostici i liječenju pacijenata u KBC Rijeka.
____
Izvor: Klinički bolnički centar Rijeka

4. Konferencija s međunarodnim sudjelovanjem: Shizofrenija 360°, 26.11. – 27.11.2021.
22.11.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Četvrta hrvatska konferencija o shizofreniji s međunarodnim sudjelovanjem:
“Shizofrenija 360° – Liječenje komorbiditeta i značaj tjelesne aktivnosti kod shizofrenih bolesnika”
održat će se od 26. do 27. studenog 2021. godine u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan, Jankomir 11, Zagreb.
Cilj Konferencije je nastaviti međunarodnu suradnju, dijeliti moderne znanstvene i kliničke spoznaje te širiti znanja iz područja shizofrenije.
Ovogodišnje teme su liječenje komorbiditeta i značaj tjelesne aktivnosti kod shizofrenih bolesnika, te posljedice COVID-19 pandemije na dijagnostiku i liječenje shizofrenih bolesnika.
Dokazano je da tjelesna aktivnost u bolesnika sa shizofrenijom može klinički relevantno ublažiti psihijatrijske simptome, i pozitivne i negativne psihotične simptome, poboljšati opće kognitivne procese, primarno radnu memoriju, socijalne kognitivne procese te pažnju i koncentraciju. Unaprjeđenjem i snažnim razvojem integrativnog pristupa, novim sociorehabilitacijskim modelima koje stvaramo zajedno, pomičemo granice u kvaliteti i uspješnosti liječenja bolesnika oboljelih od shizofrenije.
- Poziv i program možete pogledati OVDJE.
___
Više informacija na: http://www.pbsvi.hr/

[N1 TV] Dr. Dražen Jurković o trenutnom stanju s COVID-19 te o financijskoj situaciji i reformi sustava zdravstva
04.11.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Direktor Udruge, mr. Dražen Jurković, dr.med., 3. studenog 2021. gostovao je u Newsroomu N1 TV-a, govoreći o aktualnoj epidemiološkoj situaciji s “četvrtim valom” epidemije COVID-19 u zdravstvenim ustanovama te o financijskoj situaciji i najavljenoj reformi u sustavu zdravstva.
- Video-prilog može se pogledati OVDJE.
Članci na portalima:
- https://hr.n1info.com/vijesti/vise-smo-ocekivali-od-cjepiva-ali-to-je-jedini-ucinkoviti-alat-koji-imamo/
- https://www.index.hr/vijesti/clanak/epidemiolog-vise-smo-ocekivali-od-cjepiva-ali-to-je-nas-jedini-ucinkoviti-alat/2315598.aspx
- https://www.24sata.hr/news/od-cjepiva-smo-ocekivali-puno-vise-no-boljeg-alata-nemamo-794362


[RTL Direkt] Dr. Jurković o aktualnoj situaciji u Hrvatskoj vezano za epidemiju COVID-19
28.10.2021.
POČITAJTE VIŠE
Dana 27.10.2021. u emisji RTL Direkt, urednik Zoran Šprajc razgovarao je o trenutnom stanju i mogućem razvoju situacije s epidemijom bolesti COVID-19 s direktorom Udruge mr. Draženom Jurkovićem, dr. med. te s prof.dr.sc. Stipanom Jonjićem, dr.med., s Medicinskog fakulteta u Rijeci.
- Video emisije može se pogledati OVDJE.


Obvezno testiranje svih zaposlenika zdrav. ustanova, trgovačkih društava koje obavljaju zdravstvenu djelatnost te privatnih zdravstvenih radnika na virus SARS-CoV-2
30.09.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U “Narodnim novinama” br. 108/2021 od 6. listopada 2021. godine, objavljene su:
NN 108/2021, (1896), odluka, 6.10.2021. |
NN 108/2021, (1897), odluka, 6.10.2021.
_____________________
Hrvatski zavod za javno zdravstvo je, u svezi s gornjim Odlukama, 29.09.2021. godine bjavio Uputu u vezi primjene EU digitalne COVID potvrde ili predočenja odgovarajućeg drugog dokaza o cijepljenju, preboljenju odnosno testiranju za zaposlenike u sustavu zdravstva, koja se može pogledati OVDJE.
_____________________
U “Narodnim novinama” br. 105/2021 od 28. rujna 2021. godine, objavljene su:
NN 105/2021, (1855), odluka, 28.9.2021.
NN 105/2021, (1856), odluka, 28.9.2021.

Započela sa radom Radna skupina za izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti
28.09.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Započela je s radom Radna skupina za izradu Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti. Predstavnici Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske imenovani su u ovu Radnu skupinu – direktor Udruge mr. Dražen Jurković, dr.med. kao član, a savjetnica Tanja Paun, mag.iur., kao zamjena člana.
Prvi sastanak održan je danas, 28. rujna 2021. godine, a razgovaralo se o nekim od mogućih izmjena Zakona. Idući sastanak najavljen je za naredni tjedan.
Odluka o imenovanju članova Radne skupine može se pogledati OVDJE.

[25.09.] Svjetski dan ljekarnika
25.09.2021.
POČITAJTE VIŠE
Na dan osnutka Međunarodne farmaceutske federacije (FIP), 25. rujna obilježava se Svjetski dan ljekarnika, koji promiče izvrsnost i doprinos ljekarničke struke zdravlju i zajednici.
Svim ljekarnicima čestitamo na postignućima i želimo im sretan njihov dan!

[Odluke Vlade RH] Isplata sredstava bolnicama za podmirivanje dijela obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog med. materijala
23.09.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Na današnjoj 77. sjednici Vlade Republike Hrvatske (23.09.2021.) donesene su:
- Odluka o isplati sredstava bolničkim zdravstvenim ustanovama kojima je osnivač Republika Hrvatska za podmirivanje dijela dospjelih obveza prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala (u iznosu od 321.036.965,00 kuna) te
- Odluka o isplati namjenske pomoći za podmirivanje dijela dospjelih obveza bolničkih zdravstvenih ustanova kojima su osnivači županije prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala (u iznosu od 174.794.801,00 kuna).
Ova sredstva su namjenska sredstva koja se moraju iskoristiti isključivo za podmirivanje dijela dospjelih obveza bolničkih zdravstvenih ustanova prema dobavljačima lijekova, potrošnog i ugradbenog medicinskog materijala prema kriteriju ročnosti dospjelih obveza, na način da se najstarije dospjele obveze prvo plaćaju.

Policy Meetup “Gripa u doba COVID-19 pandemije – ujedinjeni za zdraviju budućnost Europe“
23.09.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U suorganizaciji
ŠKOLE NARODNOG ZDRAVLJA „ANDRIJA ŠTAMPAR“, MEDICINSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU, UDRUGE POSLODAVACA U ZDRAVSTVU HRVATSKE te HEALTH HUB-a
22. rujna 2021. godine održan je

Povodom edukativno-javnozdravstvenog projekta
„OVE SEZONE NOSI SE ZDRAVLJE! – CIJEPI SE PROTIV GRIPE!“
Policy MeetUp „GRIPA U DOBA COVID-19 PANDEMIJE – UJEDINJENI ZA ZDRAVIJU BUDUĆNOST EUROPE“, suorganizirali su Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske te Health Hub – think tank za zdravstvo i zdravstvenu industriju, uz sudjelovanje niza relevantnih predstavnika zdravstvene administracije, strukovnih i stručnih društava, predstavnika civilnog društva i ostalih dionika uključenih u očuvanje javnog zdravlja.
Nedavno je pokrenut novi projekt Europske komisije IMMUNION, s ciljem poboljšanja jednake procijepljenosti diljem EU kroz osnaživanje suradnje između zdravstvenih djelatnika, javnozdravstvene administracije, medija i lokalnih zajednica. IMMUNION treba doprinijeti i nadopuniti šire napore EU-a u imunizaciji pružanjem kvalitetnije i učinkovitije edukacije prema zdravstvenim djelatnicima te boljim informiranjem šire javnosti. Kreiran je s namjerom učinkovitijeg prenošenja informacija o imunizaciji temeljenih na znanstvenim dokazima, na način koji smanjuje širenje lažnih vijesti i dezinformacija, gradi povjerenje u imunizaciju temeljeno na znanosti, što je danas važnije no ikada.
Na tragu svih europskih zdravstveno-političkih inicijativa i deklaracija o imunizaciji, posebice kada govorimo o gripi i COVID-19, i ovaj policy meeting iniciran je zbog formiranja zajedničke strategije, usklađene s misijom IMMUNION-a, s posebnim naglaskom na osnaživanje međustrukovne i međuresorne suradnje, konstruktivni dijalog, dugoročnu održivost i vidljivost relevantnih stručnih zaključaka u javnosti, poboljšanje suradnje (između javnozdravstvene administracije i institucija, zdravstvenih djelatnika i medija), te poticanje informiranja i izvještavanja o imunizaciji temeljeno na znanostveno utemeljenim dokazima.
Inicijativa je okupila sve dionike, u suradnji s UPUZ-om i Health Hub-om, kako bi se pravovremeno, proaktivno, koordinirano i sukladno nacionalnim i europskim imunizacijskim strategijama, pokrenula edukacija populacije i promocija važnosti cijepljenja protiv gripe, posebice u pandemijsko doba koronavirusa paralelno s cijepljenjem protiv COVID-19.
Konstruktivni doprinos ovom pravovremenom policy dijalogu o imunizacijskim politikama i strategijama vezanim uz gripu tijekom pandemije dali su: dr. Renata Sabljar Dračevac (predsjednica Saborskog odbora za zdravstvo i socijalnu politiku), dr. Iva Pem Novosel (predstavnica HZJZ-a), prim. mr. sc. Vera Katalinić Janković (posebna savjetnica ministra zdravstva RH), doc. dr. sc. Tomislav Sokol (hrvatski europarlamentarni zastupnik), prof. dr. sc. Adriana Vince (glavna tajnica Hrvatskog liječničkog zbora), dr. Vesna Štefančić Martić (predstavnica Hrvatske liječničke komore), mag. pharm. Ana Soldo (predsjednica Hrvatske ljekarničke komore), dr. sc. Mirela Šentija Knežević (v.d. pročelnice Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba), prof. dr. sc. Branko Kolarić (voditelj Odjela za razvoj gerontoloških programa, NZJZZG), dr. Dragan Soldo (predsjednik Hrvatskog društva obiteljskih doktora), prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak (Katedra za obiteljsku medicinu, HUOM), prof. Ivica Belina (predsjednik Koalicije Udruga u zdravstvu), dr. Zrinka Mach (predsjednica Saveza dijabetoloških udruga), mag. Sandra Karabatić (predsjednica Udruge Jedra), prof. dr. sc. Stjepan Orešković (voditelj Centra za istraživanje i promicanje najboljih praksi u zdravstvu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu), prof. dr. sc. Mirjana Kujundžić Tiljak (ravnateljica Škole narodnog zdravlja Andrija Štampar MEFZG), mr. sc. Dražen Jurković (izvršni direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske) te mag. Anita Galić (voditeljica Health Hub-a).




_________
Sponzor:


“Narodne novine” br. 87/2021
06.08.2021.
POČITAJTE VIŠE
- U “Narodnim novinama” br. 87/2021 od 4. kolovoza 2021. objavljene su :
NN/87/2021 (1615), odluka, 4.08.2021.
NN/87/2021 (1616), odluka, 4.08.2021.
Odluka o dopunama odluke o utvrđivanju popisa posebno skupih lijekova
NN/87/2021 (1617), odluka, 4.08.2021.

Financiranje specijalizacija iz fondova Europske unije
04.08.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Nastavno na dopis Ministarstvu zdravstva s upitom o tome kada će biti omogućeno financiranje specijalizacija iz fondova Europske unije, sukladno zaključku Stručnog društva domova zdravlja, danas smo zaprimili odgovor Ministarstva zdravstva.
Dopis se može pogledati:

Priznavanje realnih troškova rada u organizaciji i provedbi cijepljenja te u Covid ambulantama – dopis
22.07.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, u skladu sa zaključcima sjednice Stručnog društva domova zdravlja Udruge, uputila je 21. srpnja 2021. godine dopis Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) te obavijest na znanje Ministarstvu zdravstva, vezano za priznavanje realnih troškova rada u organizaciji i provođenju cijepljenja protiv bolesti COVID-19 te u Covid ambulantama.
Cijepljenje u primarnoj zdravstvenoj zaštiti uključuje, između ostalog, organizaciju cjepnih punktova, formiranje mobilnih timova, naručivanja cjepiva, skladištenje i distribucija, naručivanje na cijepljenje i upisivanje cijepljenih osoba, što u najvećem broju županija provode domovi zdravlja. Cijepljenje tim ustanovama donosi i financijsko opterećenje, jer nisu osigurana dostatna sredstva za podmirenje stvarne cijene rada i svih ostalih pripadajućih troškova koji se javljaju u svezi provedbe cijepljenja.
Dopis se može pogledati ovdje.

[EHMA – Video-konferencija] ”Menadžment u zdravstvu – upravljanje sadašnjošću i oblikovanje budućnosti”, 15.09.-17.09.2021.
09.07.2021.
POČITAJTE VIŠE
European Health Management Association (EHMA) organizira svoju Godišnju konferenciju, koja će se održati online od 15. do 17. rujna 2021. godine, na temu:
”Menadžment u zdravstvu – upravljanje sadašnjošću i oblikovanje budućnosti”.
Teme će biti podijeljene u šest grupa koje se odnose na upravljanje i vodstvo; oblikovanje njege prema potrebama pojedinca; upravljanje digitalnom transformacijom; povećanje dostupnosti zdravstvenim uslugama i unaprjeđenje ishoda liječenja; održivost okoliša i zdravstvene usluge; zaposlenici u zdravstvu.
S obzirom na članstvo Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske u EHMA-i, članovi Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske ostvaruju popust na iznos kotizacije za ovogodišnju EHMA-inu Konferenciju (iznos kotizacije kao za članove EHMA-e). Za ostvarenje popusta, potrebno je prilikom registracije na Konferenciju, pored naziva ustanove iz koje dolazi osoba koja se registrira, upisati: ”(UPUZ)”.
Više informacija o Konferenciji i registracija dostupno je OVDJE.

Župani i gradonačelnici zahvalili Udruzi na čestitkama povodom preuzimanja ili nastavka obnašanja dužnosti
30.06.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je čestitke novoizabranim županima i gradonačelnicima, kao i onima koji su ponovno izabrani te nastavljaju svoj mandat, navodeći kako naša Udruga ostvaruje dugogodišnju kvalitetnu suradnju sa zdravstvenim ustanovama članicama Udruge i zdravstvenom administracijom županija i gradova, te stoga izražavamo nadu i uvjerenje u nastavak takve uspješne suradnje, na korist zdravstvenih ustanova, kao i cjelokupnog hrvatskog zdravstva.
Na upućenu čestiku Udruge, također izražavajući nadu i uvjerenje u nastavak dobre i kvalitetne suradnje, ljubazno su zahvalili: župan Krapinsko-zagorske županije g. Željko Kolar, župan Primorsko-goranske županije g. Zlatko Komadina, županica Karlovačke županije gđa Martina Furdek Hajdin, županica Požeško-slavonske županije gđa Antonija Jozić, župan Koprivničko-križevačke županije g. Darko Koren te župan Šibensko-kninske županije g. Marko Jelić, kao i gradonačelnici grada Rijeke g. Marko Filipović, grada Dubrovnika g. Mato Franković te grada Šibenika g. Željko Burić.

[Kampanja] “Stop teškim oblicima pneumokokne bolesti – cijepi se!”
29.06.2021.
PROČITAJTE VIŠE
EDUKATIVNO – JAVNOZDRAVSTVENA KAMPANJA
“STOP TEŠKIM OBLICIMA PNEUMOKOKNE BOLESTI – CIJEPI SE!”
15. travnja – 30. lipnja 2021.
S CILJEM PODIZANJA SVIJESTI O VAŽNOSTI IMUNIZACIJE RIZIČNIH SKUPINA GRAĐANA PROTIV PNEUMOKOKNE BOLESTI TIJEKOM CIJELE GODINE
u organizaciji: Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, uz podršku: Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva zdravstva RH, Hrvatskog društva za javno zdravstvo HLZ-a i Hrvatskog epidemiološkog društva HLZ-a
„SMANJI RIZIK OD POTENCIJALNO SMRTONOSNE PNEUMOKOKNE BOLESTI CIJEPLJENJEM“
Cilj kampanje je usmjeriti i educirati javnost na cijepljenje protiv pneumokoka, koje je besplatno za određene rizične skupine građana (kronične bolesnike), sukladno propisanom nacionalnom programu imunizacije te je dostupno navedenim skupinama pacijenata tijekom cijele godine. U kampanju su uključeni brojni zdravstveni stručnjaci u ime stručnih organizacija te predstavnici udruga pacijenata koji spadaju po HZJZ programu u rizične skupine s pravom besplatnog cijepljenja protiv pneumokokne bolesti.
______________

U sklopu kampanje, dana 17. lipnja 2021. godine održana je drugavideo-edukacija, na temu:
Kako organizirati cijepljenje kroničnih bolesnika protiv pneumokoka u lokalnim zajednicama u doba pandemije?
- O temi su govorili: izv. prof. dr. sc. Antonija Balenović, dr. med. spec., ravnateljica DZ Zagreb – Centar te prim. Mirjana Lana Kosanović Ličina, dr. med. spec., voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” Zagreb.
- Edukacija je namijenjena ravnateljima domova zdravlja i županijskih zavoda za javno zdravstvo te voditeljima epidemioloških službi na razini županija, u okviru javnozdravstveno- edukativne kampanje „STOP TEŠKIM KOMPLIKACIJAMA PNEUMOKOKNE BOLESTI – CIJEPI SE!“.
- Video druge edukacije: OVDJE.
Na ovoj virtualnoj edukaciji govorilo se o tome kako na najbolji način organizirati cijepljenje kroničnih bolesnika protiv pneumokokne bolesti u pandemijskim uvjetima; o kroničnim bolesnicima koji imaju pravo na besplatno cijepljenje u okviru imunizacijskog programa HZJZ-a; kada se treba cijepiti i treba li se cijepiti ako je osoba primila cjepivo protiv COVID-19 te kako u konačnici poboljšati procijepljenost na razini lokalnih zajednica?
- Video-edukacija je održana putem Webex platforme, sa slobodnim praćenjem za sve zainteresirane.
______________

U sklopu kampanje, dana 15. lipnja 2021. godine s početkom u 12.00 sati, održana je prvavideo-edukacija, na temu:
Cijepljenje kroničnih bolesnika protiv pneumokoka – kako i zašto zaštititi najrizičnije skupine građana u doba pandemije?
- O temi su govorili: prim. Jelena Ostojić, dr.med.spec. pulmolog, Specijalna bolnica za plućne bolesti i Vanja Pintarić-Japec, dr.med. spec.obit.med., DZ Zagreb – Centar.
- Edukacija je namijenjena liječnicima obiteljske medicine, medicinskim sestrama iz ordinacija obiteljske medicine te ljekarnicima iz javnog ljekarništva, u okviru javnozdravstveno- edukativne kampanje „STOP TEŠKIM KOMPLIKACIJAMA PNEUMOKOKNE BOLESTI – CIJEPI SE!“
- Video prve edukacije: OVDJE.
Na ovoj virtualnoj edukaciji govorilo se o novim spoznajama o pneumokoknoj bolesti, za koga je cjepivo preporučeno i tko sve ima pravo na besplatno cijepljenje u okviru imunizacijskog programa HZJZ-a, kada se treba cijepiti i treba li se cijepiti ako je osoba primila cjepivo protiv COVID-19?
- Video-edukacija je održana putem Webex platforme, sa slobodnim praćenjem za sve zainteresirane.
______________
JAVNO PREDSTAVLJANJE KAMPANJE:
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, uz podršku Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, Ministarstva zdravstva RH, Hrvatskog društva za javno zdravstvo HLZ-a i Hrvatskog epidemiološkog društva HLZ-a, pokrenula je javnozdravstvenu kampanju „Stop teškim oblicima pneumokokne bolesti – Cijepi se!“
Kampanja je javno predstavljena 27. svibnja 2021. godine na konferenciji za medije u prostorijama Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske (UPUZ-HR).
- Video konferencije za medije: OVDJE.
Cilj kampanje je usmjeriti i educirati javnost na cijepljenje protiv pneumokoka, koje je besplatno za određene rizične skupine građana (kronične bolesnike), sukladno propisanom nacionalnom programu imunizacije te je dostupno navedenim skupinama pacijenata tijekom cijele godine. U kampanju će biti uključeni brojni zdravstveni stručnjaci u ime stručnih organizacija te predstavnici udruga pacijenata koji spadaju po HZJZ programu u rizične skupine s pravom besplatnog cijepljenja protiv pneumokokne bolesti.
Što je pneumokok i koje posljedice nosi za zdravlje pojedinca, za koga je cjepivo preporučeno, kada se treba cijepiti i treba li se cijepiti ako je osoba primila cjepivo protiv COVID-19? Ovo su neka od ključnih pitanja o kojima su na konferenciji za medije govorili: mr. Dražen Jurković, dr. med., direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske; prim. Tatjana Nemeth-Blažić, dr. med. spec. epidemiologije, HZJZ; prof. dr. sc. Hrvoje Tiljak, dr.med.spec. obiteljske medicine; prim. Jelena Ostojić, dr.med.spec. pulmolog, Specijalna bolnica za plućne bolesti; mag. soc. geront. Zrinka Mach, predsjednica Hrvatskog Saveza dijabetičkih udruga te g. Slavko Lacković, kao osoba s kroničnim oboljenjem.
Pneumokok najčešće izaziva teške respiratorne komplikacije, poput upale pluća. Zato liječnici i epidemiolozi savjetuju cijepljenje, posebno kod rizičnih skupina, osoba starijih od 65 godina, kroničnih bolesnika, kao i onkoloških bolesnika.
Zašto ova kampanja? U sezoni respiratornih infekcija i pandemije COVID-19, s ciljem da se što više prevenira šteta za ljudsko zdravlje i živote, zdravstveni stručnjaci snažno preporučuju cijepljenje protiv ovih bolesti, jer cijepljenje je jedna od najučinkovitijih mjera prevencije koju promiče suvremena medicina.
Zadaća cijepljenja je spriječiti mogućnost istodobnog obolijevanja ljudi od respiratornih bolesti, protiv kojih postoji učinkovito cjepivo. Osim spašenih života i zdravlja, troškovi zdravstva također su razmjerno manji, jer se na taj način smanjuju potrošnja antibiotika i troškovi hospitalizacije. Naime, osim gripe, velik rizik i ozbiljne zdravstvene komplikacije predstavljaju i bolesti uzrokovane pneumokoknom bakterijom (streptococcus pneumoniae), kao najčešćim uzročnikom upale pluća, posebice zimi odnosno u hladnije doba godine.
Sve osobe s kroničnim nezaraznim bolestima, osobe starije od 65 godina, svi imunokompromitirani, zdravstveni djelatnici i oni koji rade u domovima za starije i nemoćne imaju pravo na besplatno cijepljenje protiv gripe. Vrlo je slično i s cjepivom protiv pneumokoka. Ono je od 2019. u obveznom programu cijepljenja dojenčadi, a tu se ubrajaju i rizične skupine djece. Kod odraslih, to su oni s kroničnim bolestima – šećerna bolest, plućne bolesti, bolesti srca i krvnih žila, maligna oboljenja, transplantirani, itd.
Edukativna javnozdravstvena kampanja “STOP TEŠKIM OBLICIMA PNEUMOKOKNE BOLESTI – CIJEPI SE!” u organizaciji Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, nastoji educirati i informirati javnost o koristima i prednostima prevencije ovih bolesti putem cijepljenja, koje donosi dobrobit i korist ne samo rizičnim skupinama stanovnika, nego i zdravstvenom sustavu u cjelini.
Predstavljanje kampanje popraćeno je u medijima:
- https://zdravlje.hina.hr/content/10690762
- https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/strucnjaci-pozvali-kronicne-bolesnike-cijepite-se-protiv-pneumokoka—653623.html
- https://www.glasistre.hr/hrvatska/javnozdravstvena-akcija-stopteskim-oblicima-pneumokokne-bolesti-cijepi-se-723977
- https://novosti.hr/stop-teskim-oblicima-pneumokokne-bolesti-cijepi-se/
- https://zagrebdanas.hr/javnozdravstvena-akcija-stop-teskim-oblicima-pneumokokne-bolesti-cijepi-se/
- https://prigorski.hr/javnozdravstvena-akcija-stop-teskim-oblicima-pneumokokne-bolesti-cijepi-se
- https://www.ipress.hr/vijesti/68333-javnozdravstvena-akcija-stop-teskim-oblicima-pneumokokne-bolesti-cijepi-se
- https://lokalnevijesti.hr/strucnjaci-pozivaju-sve-kronicne-bolesnike-da-se-cijepe-protiv-pneumokoka/
- https://redakcija.hr/kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- https://klikaj.me/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- https://mojevijesti.info/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- http://noviportal.eu/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- https://procitaj.online/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- http://zanimljivo.eu/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/
- https://domaci.tv/upozorenje-strucnjaka-kronicni-bolesnici-cijepite-se-protiv-pneumokoka/










[HZJZ] Registar profesionalnih bolesti 2020.
17.06.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Hrvatski zavod za javno zdravstvo – Služba za medicinu rada na svojim je mrežnim stranicama objavila Registar profesionalnih bolesti za 2020, koji se može pogledati OVDJE.
Profesionalne bolesti su bolesti u potpunosti uzrokovane dužim, neposrednim štetnim utjecajem procesa rada i uvjeta rada, a obilježava ih izrazita i specifična povezanost sa zanimanjem, odnosno djelovanjem štetnosti na radnom mjestu. Profesionalna bolest najčešće je uzrokovana jednim uzročnim čimbenikom, za kojeg je poznato i dokazano da uzrokuje upravo takvu bolest. Težina bolesti odgovara razini i trajanju izloženosti te se profesionalne bolesti uglavnom pojavljuju nakon višegodišnje ekspozicije štetnom čimbeniku.
Bolesti vezane uz rad su bolesti uzrokovane s više uzročnih čimbenika, pri čemu je radno mjesto samo jedan od mogućih uzročnika. Budući da radni uvjeti nisu jedini i nedvojbeni uzročnik zdravstvenih oštećenja, takve bolesti se ne smatraju profesionalnima, nego bolestima vezanim uz rad.
Bolesti pogoršane radom su bolesti koje nisu uzročno povezane s radnim mjestom, dakle radni procesi i uvjeti rada nisu jedan od uzročnika, ali ih oni mogu bitno pogoršati.
Profesionalne bolesti je važno razlikovati od bolesti vezanih uz rad i bolesti pogoršane radom, jer za razliku od profesionalnih bolesti, na temelju bolesti vezanih uz rad i bolesti pogoršanih radom ne mogu se ostvariti posebna prava u sustavu zdravstvenog i mirovinskog osiguranja.
_________

[EAHP] Darija Kuruc Poje, mag.pharm., izabrana u Upravni odbor Europskog udruženja bolničkih ljekarnika
16.06.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Hrvatska ljekarnička komora objavila je da su se 11. i 12. lipnja 2021. godineokupili delegati iz 35 zemalja-članica Europskog udruženja bolničkih ljekarnika (EAHP) na svojoj 51. Generalnoj skupštini, održanoj virtualno, zbog pandemije COVID-19.
Tijekom Generalne skupštine delegati su obaviješteni o novostima vezanim uz obrazovne aktivnosti EAHP-a, temeljnim projektima Udruge i trenutnom razvoju politike. Rasprave su se usredotočile na provedbu 44 Europske izjave o bolničkom ljekarništvu, Zajedničkom okviru edukacije za specijalizaciju iz bolničkog ljekarništva, pristupu lijekovima i rastućem problemu nestašice lijekova, posebno onih povezanih s imunoglobulinima koji sve više utječu na skrb o pacijentima.
Veliki uspjeh Darije Kuruc Poje, mag.pharm., voditeljice Ljekarne OB “dr. Tomislav Bardek” Koprivnica

Na kraju Generalne skupštine András Süle iz Mađarske preuzeo je funkciju novog predsjednika EAHP-a u slijedeće tri godine. Predsjedniku EAHP-a i direktoru profesionalnog razvoja Tjallingu van der Schorsu pridružilo se šest ponovno izabranih dosadašnjih članova i dva nova člana, a to su Aida Batista (Portugal) kao potpredsjednica, Nenad Miljković (Srbija) kao direktor financija te direktori stručnog usavršavanja: Ana Lozano (Španjolska), Despoina Makridaki (Grčka ), Claudia Plesan (Rumunjska) i Piera Polidori (Italija). Novi članovi su Louis Bertin (Francuska) i Darija Kuruc Poje (Hrvatska) koji su također direktori stručnog usavršavanja. Svi oni će oblikovati rad EAHP-a. Petr Horák nastavit će savjetovati svoje kolege do lipnja 2022. kao neposredni prethodni predsjednik. Prvi puta Hrvatska ima predstavnicu u upravnom odboru ove udruge koja postoji već više od 50 godina.
Kako bi dodatno potaknuo političku aktivnost EAHP-a, Generalna skupština usvojila je dva nova stajališta koja se dotiču mogućnosti i prepreka povezanih s pristupom lijekovima za pacijente i specijalizacijom bolničkih ljekarnika. U skladu s novim Statutom odobrenim 2020. godine, EAHP je također pozdravio svog prvog pridruženog člana Egipatsku udrugu za kliničku farmaciju (EFCP).
_____
Izvor: HLJK

[DHC Brunch] Tema: “Value Based Healthcare – rješenje za financijsku održivost hrvatskog zdravstvenog sustava?”
13.05.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U srijedu, 12. svibnja 2021. godine u 13.00 sati održana je šesta videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 6. Value Based Healthcare – rješenje za financijsku održivost hrvatskog zdravstvenog sustava?
O temi su govorili: Veronika Laušin, dr.med., zamjenica ravnatelja HZZO-a; Tihomir Strizrep, dr.med., međunarodni konzultant u zdravstvu i Boško Katić, struč.spec.oec., OB Zadar.
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:

Boško Katić, spec.struč.oec., u svom izlaganju i prezentaciji navodi kako se zdravstveni sustavi suočavaju s neodrživim troškovima koji su eskalirali tijekom pandemije bolesti COVID–19, a također i s velikom varijabilnošću zdravstvenih ishoda. Takva situacija zahtijeva nove pristupe, kako bi se obuzdala rastuća zdravstvena potrošnja i poboljšali ishodi, jer trenutne intervencije i terapije nemaju uvijek korist za pacijente na načine koji su im važni. I stoga se zdravstvena zaštita temeljena na vrijednosti (Value Based Healthcare–VBHC) fokusira na pružanje zdravstvene zaštite usmjerene na poboljšanje zdravstvenih ishoda koji su važni za pacijente tijekom njihova „putovanja“ kroz zdravstveni sustav, istovremeno optimizirajući korištenje resursa i troškova za društvo.
Napominje kako na razini Europske unije postoji zakonska regulativa, kao i regulativa MedTech Europe (europsko trgovačko udruženje za medicinsku tehnologiju, uključujući dijagnostiku, medicinske uređaje i digitalno zdravlje) za provedbu javnih natječaja temeljenih na vrijednosti te da je Europska komisija u 2020. godini izdala upute (“guidelines“) za implementaciju VBHC pristupa u državama članicama.
Nastavno, navodi kako sva ulaganja u zdravstvo ne moraju nužno dovesti do poboljšanja ishoda liječenja pacijenata, stoga je potrebno uvesti kvalitetne inovacije i omogućiti zdravstvenu zaštitu koja nudi bolje ishode većem broju pacijenata, odnosno potrebno je postići ravnotežu između troškova liječenja i njegove kvalitete. Na taj je način vrijednost u VBHC modelu usmjerena na dobrobit pacijenta i ima za cilj ujediniti sve dionike u svrhu pružanja zdravstvene zaštite, na način da se ograničeni resursi u zdravstvenim sustavima usredotoče na intervencije visoke vrijednosti te da se omogući pristup inovacijama koje doista utječu na život pacijenata.
Boško Katić, spec.struč.oec., navodi kako u tome veliku važnost ima javna nabava temeljena na vrijednosti (VBP), koja se definira kao multidisciplinarni pristup suradnje između pružatelja zdravstvenih usluga, nabave i dobavljača, radi postizanja boljih rezultata i ekonomične skrbi, što rezultira ekonomski najpovoljnijom ponudom. Fokus VBP je na poboljšanju ishoda liječenja za pacijente i upravljanju ukupnim troškovima njege, pri čemu je potrebna višedimenzionalna procjena koja uključuje komercijalne kriterije za dodjelu, kvalitativne kriterije za dodjelu te kriterije za dodjelu s obzirom na utjecaj koji proizvod/usluga ima na ishod liječenja.
Također konstatira kako je VBHC dobro rješenje za sve uključene dionike, pri čemu osiguravatelj zdravstvene zaštite dobiva bolju “vrijednost za novac”, jer se postižu bolji ishodi liječenja i uštede zbog učinkovitijeg korištenja resursa. Na razini pružatelja usluga ostvaruju se kvalitetni dokazi za usmjeravanje izbora liječenja, postiže se veća učinkovitost te veće zadovoljstvo pacijenata, a industrija je također na tržištu nagrađena za rješenja koja poboljšavaju ishode.
Zaključno, mišljenja je ako se za cilj postavi ograničavanje troškova, a ne poboljšanje vrijednosti, to nije dobar način bez obzira na postignuti ishod, jer ograničava učinkovitu njegu i liječenje.

Veronika Laušin, dr.med., navodi kako je pacijent uvijek u središtu pažnje i stoga je, u pristupu zdravstvenoj zaštiti i skrbi za pacijenta, HZZO već napravio određene korake prema medicini temeljenoj na ishodima vezano za primjenu lijekova. Konstatira kako je taj dio dobro uređen i dobro reguliran, što Hrvatsku svrstava u zemlje EU s vrlo bogatom listom lijekova, posebice osnovnom listom na koju su uvršteni moderni novi lijekovi, imuno terapije, pametni lijekovi i slično, kako bi pacijent doista bio u središtu pažnje i kako bi mu se osigurala dostupna, pravovremena i učinkovita terapija.
Također napominje kako su, primjerice, u dokumentaciji koja prati posebno skupe lijekove definirani kriteriji i pokazatelji iz kliničkih ispitivanja o tome kolika je očekivana učinkovitost svakog pojedinog lijeka te se, na temelju tih podataka i cijene lijeka, odlučuje o stavljanju nekog lijeka na poziciju posebno skupih lijekova. Cilj je rasteretiti bolničke proračune na način da se ne mora misliti samo o trošku, već primarno o pacijentu i njegovim potrebama. Kada su zadovoljeni kriteriji za ulazak nekog lijeka na listu, onda se mora pratiti sve ono što se događa tijekom njegove primjene te se nakon toga utvrđuje je li liječenje učinkovito i jesu li polučeni dobri rezultati koji potvrđuju da s tom terapijom treba nastaviti.
Kao konkretan primjer navodi praćenje ishoda liječenja kod posebno skupih lijekova za hepatitis C, pri čemu nacionalni osiguravatelj plaća samo pozitivne ishode liječenja, a u slučaju ako pacijent nije izliječen, troškove snosi farmaceutska industrija, odnosno nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet. Kod drugih lijekova koriste se neki drugi mehanizmi vezani za očekivanu učinkovitost pa se u skladu s tim utvrđuju i posebni načini plaćanja, financijski ugovori i sve ono što je dogovoreno s nositeljem odobrenja, kako bi se postigla racionalizacija troška, a istovremeno pacijentu omogućila dostupnost.
Nastavno, navodi kako je naš zdravstveni sustav teoretski spreman za uvođenje ovog modela, ali u praksi ipak treba napraviti određene predradnje. Primjerice, primijeniti ono za što već postoji regulativa, a što još nije implementirano, kao što su odgovarajući registri pacijenata kroz koje bi se pratili ishodi liječenja i stanje, odnosno reakcije na terapiju, kakva je kvaliteta života, je li ponovno uspostavljena radna sposobnost i u kojoj mjeri, je li spriječen nastanak invaliditeta, dakle sve što se može pratiti i vrednovati. Također treba napraviti protokole postupanja, kliničke smjernice kojima bi se osigurao ujednačen pristup u svim ustanovama, kako bi pacijent dobio jednako kvalitetnu terapiju i skrb u bilo kojem dijelu Hrvatske. No, i za to su potrebni preduvjeti u smislu kategorizacije, akreditacije i svega onog što nosi prepoznatljivost i stvaranje centara izvrsnosti, koji bi na najbolji način rješavali određene slučajeve. Tada bi došla do izražaja i troškovna učinkovitost odnosno činjenica kako ponekad platiti više sada, rezultira značajno manjim troškom sutra, ukoliko se na taj način može povećati kvaliteta života pacijenata, spriječiti nastanak invaliditeta te produžiti životni i radni vijek.
Zaključno, konstatira kako su već napravljeni određeni koraci u pravcu zdravstvene zaštite temeljene na vrijednosti, ali napominje kako HZZO neće uvoditi novi model plaćanja u vrijeme trajanja epidemije. Nakon što se epidemija bolesti COVID-19 uspješno savlada u Hrvatskoj i globalno, tada će se moći započeti s formiranjem načina plaćanja prema terapijskim ishodima, kako bi sustav bio što učinkovitiji i racionalniji.

Tihomir Strizrep, dr.med., na početku svog izlaganja naglašava kako je u Hrvatskoj trenutna situacija financijski neodrživa. Smatra da je potrebno mnogo više truda i ulaganja u naš zdravstveni sustav kako bi se rezultati promijenili i kako bi sustav bio funkcionalan.
Nadalje, ističe u svim segmentima hrvatskog zdravstva već imamo implementirane različite metode „value based purchasinga“ (VBP) – javne nabave temeljene na vrijednosti te navodi primjer kako su se prilikom ugovaranja s bolnicama uveli indikatori kvalitete i indikatori učinkovitosti, a to je osnova i suština VBP-a. Nastavno, naglašava kako je u javnoj nabavi nekih bolnica uveden pristup „value based performancea“, npr. trenutno je u tijeku natječaj za projektiranje novih sadržaja u Kliničkoj bolnici Split.
Mišljenja je da u nabavi lijekova, u javnoj nabavi i u primarnoj zdravstvenoj već imamo elemente tog sustava. Iako imamo indikatore kvalitete u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, pokazalo se da liječnik osobno, koji je u ulozi provoditelja metode, bez odgovarajuće suradnje s pacijentom ne može postići dobre rezultate, čak i uz najbolje kliničke smjernice.
Nadalje, konstatira da je potrebno stimulirati i pacijente, kao i liječnike na suradnju kako bi postigli dobar rezultat. Smatra da je potrebno nagraditi pacijenta i doktora u slučaju pozitivnog rezultata ishoda liječenja jer se time motiviraju obje strane. Nažalost, taj element u Hrvatskoj nemamo, a smatra ga osobno vrlo važnim. Drugi element koji se u svijetu smatra vrlo bitnim, a koji također nemamo u hrvatskom zdravstvenom sustavu je element vezan uz zadovoljstvo pacijenata. Prilikom uvođenja metoda VBP-a, ocjenjivanje zdravstvenih usluga od strane pacijenata je jedan od važnijih elementa.
Pritom je naglasio da se u svijetu pokazalo da samostalne i neovisne agencije mogu najbolje utjecati na kvalitetu i na mjerenje kvalitete, te na cjelokupni sustav kvalitete liječenja. Što se tiče Ministarstva zdravstva, mišljenja je da neovisno o tome koliko oni naporno radili na napretku, ograničavajući faktori u javnoj službi u određenoj mjeri onemogućavaju napredak koji bi zasigurno pružila samostalna agencija. Naglašava da na temelju iskustva u svijetu, najbolji sustavi kvalitete postoje ukoliko postoji nezavisna agencija za kvalitetu.
Zaključno, naglašava kako je u situaciji pandemije bolesti COVID-19 došlo do neujednačenog rada bolnica, te da će se nove metode kvalitetnije moći provoditi nakon završetka pandemije. Također, ističe kako se mogu koristiti usporedni rezultati ishoda liječenja iz različitih zemalja svijeta, kao materijal za poboljšanje ishoda liječenja u Hrvatskoj.
_____________
Obavijest: U srijedu, 26. svibnja 2021. godine s početkom u 11.00 sati, Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske i Health Hub organiziraju “Virtual Policy Networking Forum” na temu: “Opskrba i nestašica lijekova i medicinskih proizvoda – Od dugova do dugoročnog rješenja“.
_____________
Sponzori:


PRVI PUT U RIJECI PACIJENTU UGRAĐEN DBS UREĐAJ – „PACEMAKER ZA MOZAK“
05.05.2021.
POČITAJTE VIŠE

DBS ili dubinska mozgovna stimulacija postala je vodeća operativna metoda u bolestima pokreta i koristi se najčešće kod bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti, a do sada se izvodila samo u zagrebačkoj Kliničkoj bolnici Dubrava
Novi važan iskorak u radu KBC-a Rijeka realiziran je u utorak, 4. svibnja kada je po prvi put pacijentu, 60-godišnjem muškarcu, uspješno ugrađen DBS (“deep brain stimulation”/ duboka mozgovna stimulacija) uređaj sličan pacemakeru, kod kojeg su elektrode postavljene u precizna ciljna mjesta u mozgu i spojene s pulsnim generatorom u prsištu, koji generira visokofrekventnu elektrostimulaciju.
Tim koji je izveo zahvat predvodio je prof. dr. Darko Chudy, pročelnik Zavoda za neurokirurgiju KB-a Dubrava u suradnji s doc. dr. Vladimirom Vuletić, predstojnicom Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka i prof. dr. Darkom Ledićem i njegovim timom s Klinike za neurokirurgiju KBC-a Rijeka.
“Današnji zahvat samo je jedan od oblika suradnje između Zavoda za neurokirurgiju KB-a Dubrava s Klinikom za neurologiju KBC-a Rijeka. S docenticom Vladimirom Vuletić, predstojnicom klinike surađujem od početka ugradnje DBS-a s kojom smo započeli u KB-u Dubrava, a sada smo po prvi put zahvat izveli i u Rijeci. U COVID pandemiji ugroženi su i pacijenti kojima treba hitna zamjena neurostimulatora i stoga mogu samo zahvaliti svima u KBC-u Rijeka koji su sudjelovali u organizaciji ovog zahvata i iskreno se nadam da je to samo začetak suradnje KB-a Dubrava i Klinike za neurologiju KBC-a Rijeka.
Naime, velika nam je želja da pomognemo u uspostavi robotskog sustava RONNA u KBC-u Rijeka, što će dodatno podići standard liječenja bolesnika“, poručio je profesor Darko Chudy nakon uspješno izvedenog zahvata koji je trajao oko sat vremena.
Dubinska mozgovna stimulacija postala je vodeća operativna metoda u bolestima pokreta i koristi se najčešće kod bolesnika s uznapredovalom Parkinsonovom bolesti (PB), distonijom i esencijalnim tremorom (ET) kod kojih medikamentozna terapija više ne daje zadovoljavajuće rezultate ili je dovela do značajnih nuspojava te je izražena onesposobljenost.
„Kao ravnatelj KBC-a Rijeka iznimno sam ponosan na ovaj stručni uspjeh. Iza njega stoji vrhunsko znanje naših kolega neurologa i veliko iskustvo unutar područja poremećaja pokreta. Malo je poznato kako je sada tim neurologa KBC-a Rijeka na čelu s doc. Vuletić jedan od vodećih u Hrvatskoj i široj regiji unutar područja poremećaja pokreta s posebnim naglaskom na dijagnostici, selekciji, pripremi i praćenju bolesnika za ovakve zahvate, a na koje su do sada bolesnici upućivani u druge ustanove. Upravo stoga posebno veseli uvođenje ove nove metode koja osim za neurologiju znači veliki iskorak i za našu Kliniku za neurokirurgiju. Suradnja s kolegama iz KB-a Dubrava na čelu s prof. Chudyjem i do sada je bila izvrsna. Provođenje ovakvih i sličnih zahvata te planovi daljnjeg razvoja u području neurologije i neurokirurgije jamče napredak struke i osiguravaju našim bolesnicima dostupnost najsuvremenijih medicinskih metoda“ – izjavio je povodom prvog izvođenja DBS zahvata u KBC-u Rijeka ravnatelj prof. dr. Alen Ružić.

Od prvog opisa Parkinsonove bolesti prije 204 godine, uz otkriće levodope, uvođenje DBS-a drugi je najvažniji događaj koji je otvorio nove horizonte liječenja i znatno poboljšao kvalitetu života oboljelih, daje im novu šansu, vraća mlade na posao i u školu. Uspjehu ovog načina liječenja svakako pridonosi i nova timska suradnja neurologa i neurokirurga u izvođenju cijele procedure i dijeljenju odgovornosti.
„S obzirom na to da je KB Dubrava nacionalna bolnica za COVID 19, a naš zajednički pacijent s Parkinsonovom bolesti iz susjedne zemlje treba pod hitno ugradnju neurostimulatora, organizirali smo brzo, zahvaljujući prof. Chudyju, ravnatelju KBC-a Rijeka prof. Ružiću te prof. Lediću i njegovom timu s Klinike za neurokirurgiju KBC-a Rijeka, zamjenu neurostimulatora“, navodi doc. Vuletić. „Do sada smo u KBC-u Rijeka indicirali tu metodu za različite neurološke probleme kod mnogobrojnih pacijenata te iza implantacije pratili, namještali parametre stimulacije, titrirali terapiju i rehabilitirali mnogobrojne pacijente na Klinici za neurologiju. S ovim pokazujemo da imamo potencijala za rast i nadgradnju. Zna se da ugradnja DBS-a u pravo vrijeme smanjuje dugotrajno onesposobljenost, mortalitet i prijame u bolnice i druge institucije za skrb i njegu“, poručila je zaključno docentica Vuletić.

Liječnici KBC-a Rijeka prvi u Hrvatskoj zatvorili puknuće srca bez kirurškog zahvata
04.05.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Radi se o metodi koja se u svijetu primjenjuje tek nekoliko godina, a primjenjuju je samo veliki centri koji već imaju ekspertizu u ovakvim slučajevima. Sama smrtnost kod pucanja septuma ako se ne liječi veća je od 95 posto, a ako se pucanje septuma sanira kirurški smrtnost se kreće od 30 do 40 posto.
Medicinski tim KBC-a Rijeka na čelu s kardiolozima doc. dr. Vjekoslavom Tomulićem pročelnikom Zavoda za intervencijsku kardiologiju te prim. dr. Nevenom Čačeom uspješno je 26. travnja 2021. kao prvi u Hrvatskoj i njezinom okruženju bez kardiokirurškog zahvata zatvorio puknuće mišićne pregrade srca nastale kao posljedice infarkta. Pacijentica u dobi od 77 godina dobro se oporavlja i njezine su prognoze dobre, iako izgledi za preživljenje nakon što je liječničku pomoć zatražila sedmi dan od infarkta, u početku nisu bili veliki.
U pripremi, izvođenju i u postoperativnom liječenju ovog složenog zahvata, sudjelovali su liječnici raznih specijalnosti, a pored intervencijskih kardiologa doc. dr. Tomulića i prim. dr. Čače u cijelom procesu sudjelovala je kardiologinja dr. Ivana Smoljan koja je cijelu proceduru pratila na ultrazvuku i obavlja sve kontrole poslije operacije, zatim kardiokirurg prof. dr. Igor Medved, prof. dr. Željko Župan koji pacijenticu vodi u jedinici intenzivnog liječenja kardiokirurških bolesnika i anesteziolog dr. Dino Mijatović.
S obzirom na to da samu proceduru ne može napraviti jedan operater, jer su dva pristupa srcu, obojica kardiologa koji to rade morali su biti sinkroni. U angiosali su bili dr. Čače, dr. Mijatović i dr. Tomulić, potom prof. Medved, cijeli tim perfuzionista koji nadziru ECMO uređaj te instrumentari Vera Šilić i Marko Gatarić.
Kod samog zahvata dr.Tomulić je do srca išao preko arterije na otvoru na zapešću, a dr. Čače preko vene na otvoru na vratu. Morali su se susresti unutar srca i uhvatiti jedan drugome žicu kojom su napravili petlju iz vene kroz desnu stranu srca, preko lijeve strane srca, da bi potom izašla van na zapešću, a tim se putem u srce uveo okluder. Zahvat je trajao sat vremena i pacijentica je dan poslije skinuta s ECMO uređaja.
Zanimljivo je da je zahvat izveden bez mentora koji bi došao iz neke ustanove u kojoj se zahvat već izvodi. Zahvaljujući stečenom iskustvu u planu je ubuduće redovito provoditi novi zahvat u KBC-u Rijeka u kojem godišnje bilježimo četiri do pet bolesnika godišnje koji će zahtijevati ovakvu intervenciju.

Okluder kojim je u ovom slučaju zatvoreno puknuće na srcu sličan je tzv. kišobranima, kojima se u riječkoj bolnici godinama liječe atrijski defekti kod urođenih srčanih grešaka.
“Bolesnica nam je stigla u bolnicu sedmi dan po infarktu i još je bila budna. Nikad nije bolovala, bila je aktivna i nije se javljala liječniku kod prvih simptoma, no nakon što se zbog progresivne dispneje (gušenja), javila svojem liječniku on ju je poslao u hitnu kardiološku ambulantu. Učinili smo joj hitnu koronarografiju, pronašli začepljenu srčanu arteriju i ugrađena su joj tri stenta. No, po prijemu u kardiološki odjel intenzivnog liječenja njezino stanje je bilo sve lošije, došlo je do pada tlaka i zatajivanja srca. Napravili smo hitni ultrazvuk srca pri čemu je utvrđeno da postoji perforacija intraventrikularnog septuma, mišićne pregrade koja dijeli lijevu i desnu klijetku srca. To je posljedica toga što je preboljela infarkt kući i činjenice što kod infarkta dijelovi srčanog mišića odlaze u nekrozu, odnosno propadaju i oštećuje se. U određenom, manjem postotku, slučajeva ti oštećeni dijelovi mogu puknuti te se puknuće septuma dešava u oko dva posto infarkta, i to uglavnom neliječenih”, objasnio je doc. dr. Vjekoslav Tomulić, pročelnik Zavoda za intervencijsku kardiologiju Klinike za bolesti srca i krvnih žila u KBC-u Rijeka.
Pacijentica je potom postavljena na ECMO uređaj i upućena na hitni kardiokirurški zahvat gdje je puknuće sanirano uz pomoć umjetnog materijala kojim se pokrije rupa i zašije za mišić. No, kako je srčani mišić bio oštećen, propadao je i dalje, te taj tzv. patch nije držao. S obzirom na to da bi druga kardiokirurška operacija u ovom slučaju bila visokorizična i pacijentica je vjerojatno ne bi preživjela, u riječkom KBC-u okupio se multidisciplinaran tim kardiologa, kardiokirurga, anesteziologa i pedijatrijskog kardiologa koji su se odlučili za perkutano zatvaranje rupe na srcu, uvođenjem posebnog okludera.
Radi se o metodi koja se u svijetu primjenjuje nekoliko godina, a primjenjuju je samo veliki centri koji već imaju ekspertizu u ovakvim slučajevima i liječenju urođenih srčanih grešaka u djece. Sama smrtnost kod pucanja septuma, ako se ne liječi veća je od 95 posto, a ako se pucanje septuma sanira kirurški smrtnost se kreće od 30 do 40 posto. S obzirom na to da se ovakvi zahvati dosad nisu izvodili kod nas, trebalo je nabaviti i ugradbeni materijal koji je nabavljen za jedan dan, a činjenica da je pacijentica postavljena na ECMO uređaj, omogućila je liječnicima da dobiju na vremenu.
“Osim vještine operatera, kod ovakvih zahvata koji su noviji i kompliciraniji, važno je istaknuti da ih nikad ne radi samo jedan čovjek. To je multidisciplinarni tim i briga velikog broja ljudi da se pacijentu spasi život. Bit svega je da svi u timu moramo imati apsolutno povjerenje u suradnike. Meni kao pedijatrijskom kardiologu je jako bitno što se mi u našoj ustanovi osjećamo kao dio tima adultne kardiologije i vrlo rado dijelimo i razmjenjujemo iskustva. Ja bih rekao da je to velika kvaliteta riječke intervencijske kardiologije, i pedijatrijske, i adultne”, dodaje prim. dr. Čače.
____
Izvor: KBC Rijeka

[1. svibnja 2021.] Međunarodni praznik rada
30.04.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Međunarodni praznik rada obilježava se u spomen na velike radničke prosvjede koji su se održali u Chicagu 1. svibnja 1886. godine.
U Hrvatskoj je prvi svibnja prvi puta obilježen još 1890. godine, kada su radnici također tražili prava sažeta u “tri osmice”: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Tada je u Zagrebu organiziran niz skupova i prosvjeda, a najveći je održan u zgradi Hrvatskog doma, gdje su govornici naglašavali: “Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi”.
Svim našim članovima, suradnicima i prijateljima čestitamo Međunarodni praznik rada!

[DHC Brunch] Tema: Upravljanje podacima u zdravstvu – od prevencije do praćenja ishoda liječenja
30.04.2021.
POČITAJTE VIŠE
U srijedu, 28. travnja 2021. godine u 13.00 sati održana je peta od šest videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 5. Upravljanje podacima u zdravstvu – od prevencije do praćenja ishoda liječenja
O temi su govorili: Emil Franjčec, mag.ing.el., “Cisco“; Neven Trbović, “Medtronic“; prof.dr.sc. Kristian Vlahoviček, redoviti profesor na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu i osnivač biotehnološke tvrtke “Exaltum“, prof.dr.sc. Marko Jakopović, dr.med., pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja KBC-a Zagreb te Tatjana Prenđa Trupec, mag.ing.el.MBA, konzultantica u zdravstvu.
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:

Neven Trbović na početku svog izlaganja naglašava da je ključan ishod liječenja, a u Republici Hrvatskoj još uvijek nema dovoljno razvijenog sustava koji bi mogao precizno pratiti stanje pacijenta. Ishodi liječenja moraju se pratiti kroz registre u kojima je zabilježena učinkovitost lijekova, terapije i medicinskih proizvoda.
Nadalje, ističe da je ključno ustanoviti kakve rezultate daje procedura, kako bi Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje i bolnice imali mogućnost donositi određene zaključke na temelju konciznih podataka.
Također pojašnjava da je praćenje ishoda liječenja značajno, ne samo zaposlenima u zdravstvu, već i svim građanima. Relevantni podaci su potpora i temelj za potencijalno planiranje, nadolazeću reformu i kontroliranje troškova liječenja. Nastavno, konstatirao je da bi se pomoću preciznih podataka Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje omogućila reorganizacija korištenja financijskih sredstava.
Nastavno, g. Trbović mišljenja je da imamo vrlo dobro podlogu za razvoj smjernica jer u Centralnom zdravstvenom informacijskom sustavu Republike Hrvatske( CEZIH) određeni registri za dijabetes i karcinome postoje, a u posljednje vrijeme se uočava napredak u praćenju ishoda liječenja moždanog udara.
Vezano za napredak sustava, napominje kako bi bilo preporučljivo podići svijest svih zaposlenika u zdravstvu o važnosti praćenja ishoda liječenja, koristeći temeljnu edukaciju i razgovore. Što se tiče zakonskih rješenja, tumači da se zakonska rješenja mogu proširiti na način da se praćenje ishoda liječenja uvede kao obveza za određene bolesti, ali da su sami podaci irelevantni, ukoliko se pravovremeno ne koriste u konkretne svrhe.
Nadalje, ističe da je potrebno stvoriti preduvjete za financiranje te podsjeća da je Nacionalni plan za oporavak i otpornost završen te je upućen u Bruxelles.
Zaključno, navodi podatak kako je u Europi Švedska najuspješniji primjer informatizacije zdravstvenog sustava i funkcionalnog vođenja podataka u zdravstvu, iako su prije deset godina također imali zakonskih i tehnički poteškoća, ali su sustavnim i temeljitim radom uspjeli izraditi oko sto registara bolesti.
Tatjana Prenđa Trupec u svom izlaganju napominje kako se na planu nekih podataka ne radi dovoljno. Primjerice, još uvijek nemamo registre za posebno skupe lijekove koji bi pratili ishode liječenja, nakon čega bi se, temeljem tih podataka, mogla napraviti puno bolja preraspodjela novca i drukčije ugovaranje s nositeljima odobrenja lijekova.
Mišljenja je kako se u Hrvatskoj generira veliki broj podataka i to kvalitetnih podataka, posebno iz primarne zdravstvene zaštite, ali koji se relativno malo koriste. Hrvatska ima 2300 obiteljskih liječnika koji svakodnevno upisuju parametre koji se prate od 2014. godine, što znači da bi se svaka odluka, pa i svaka javnozdravstvena kampanja, mogla donositi i provoditi utemeljeno na tim podacima, no to zasad nije tako.
Nastavno, navodi da će Hrvatska imati na raspolaganju 60 milijuna eura iz EU fondova, koji su već osigurani, i to upravo za e-zdravstvo i za informatizaciju, za poboljšanje kvalitete, učinkovitosti, dostupnosti itd., pri čemu su podaci glavni prioritet na razini Europske unije te bi u tom smislu trebalo skupiti sve snage i iskoristiti ovu prigodu na najbolji mogući način.
Što se tiče tehničkih pitanja, radi se na tome da se bolnice na pravi način umreže u CEZIH. Ali to će zasigurno potrajati, jer postoje velike razlike u informatiziranosti bolnica u Hrvatskoj, no ne samo između bolnica, nego čak i unutar njih, između pojedinih odjela. Također konstatira kako još nemamo umreženu hitnu medicinu, iako bi bilo iznimno korisno u slučaju hitnog pacijenta znati, primjerice, ima li metalne implantate, smije li ga se staviti na MR i sl..
Zaključno, napominje kako je integrirana zdravstvena zaštita jedna od glavnih smjernica Svjetske zdravstvene organizacije, Svjetske banke i svih aktera koji promišljaju o zdravstvu. Također podsjeća da je u Hrvatskoj još 2009. godine izgrađen CEZIH koji predstavlja jako dobru osnovu i podlogu za daljnju nadgradnju, jer puno se toga mora modernizirati i standardizirati na razini cijele zemlje. Mišljenja je da za to ne treba puno vremena, ni puno novca, pitanje je samo organizacije i određivanja prioriteta. Napominje kako projekti idu u tom pravcu i to je jedan od strateških ciljeva koji će se, uvjerena je, ubrzo ostvariti.

Prof.dr.sc. Marko Jakopović u svom izlaganju konstatira da su podaci za praćenje ishoda onkološkog liječenja iznimno bitni, no problem je što u tom dijelu podataka nema dovoljno.
Hrvatska ima jako dobar Registar za rak koji bilježi koliko je oboljelih, s kojom dijagnozom, preživljenje i mortalitet, ali ne prati ishode liječenja, niti prati lijekove i njihovu učinkovitost, a uz to nemamo ni standardiziranost postupaka liječenja. Zbog toga se događa da svaka bolnica, svaki odjel radi drugačije, jer nema podataka koji bi omogućili uvid u uspješnost primijenjenog liječenja i lijekova u pojedinoj ustanovi. Stoga je mišljenja da bi trebalo započeti standardiziranje nalaza, dijagnoza, otpusnih pisama, korištenih terapija, lijekova, i sl.
Napominje kako se na listama HZZO-a nalaze izvrsni onkološki lijekovi, pa i posebno skupi lijekovi, ali nažalost ne postoje podaci o ishodima liječenja tim lijekovima, na koje se troše znatna sredstva. S tim u svezi, iznosi da u nekim zemljama, primjerice u Austriji, pacijenti primaju po 4 ciklusa neke terapije ili imuno–terapije na trošak farmaceutskih kompanija, pa ako terapija djeluje i lijekovi se pokažu učinkovitima, tada plaćanje njihovog liječenja preuzimaju osiguravatelji.
Prof.dr. Jakopović navodi da je Nacionalni plan protiv raka donesen prošle godine, ali već 10tak godina govori se o tome kako bi trebalo formirati nacionalnu onkološku mrežu koja bi standardizirala postupke, lijekove i ishode, s ciljem postizanja najvećih benefita za pacijente koji bi, na temelju toga, mogli odlučiti u kojoj se ustanovi žele liječiti.
Nastavno, iznosi da se u klinici u kojoj radi, „data management“ još uvijek obavlja ručno, pri čemu specijalizanti unose neke podatke, a dio podataka pribavlja se od bolničkih odjela koji ih evidentiraju izvan BIS-a, u svom sustavu i za svoje potrebe. Takav način predstavlja veliki gubitak vremena, pa bi i te postupke trebalo standardizirati, no problem je što to podrazumijeva veliki trošak koji bolnice teško mogu samostalno financirati.
Zaključno, mišljenja je kako bi za unos i obradu podataka trebalo angažirati „data managere“ odnosno IT-kadrove koji bi izabrane podatke unosili u jedan za sve isti, strukturirani i standardizirani sustav koji bi omogućio praćenje ishoda liječenja, iz čega bi dalje uslijedio stručni i znanstveni razvoj i nadgradnja, na dobrobit pacijenata.
Prof.dr.sc. Kristian Vlahoviček u svom izlaganju konstatira kako su se tijekom pandemije bolesti COVID-19 podaci pokazali kao neophodni za javnozdravstveno praćenje, predviđanje te postupke upravljanja krizom koju nosi pandemija. Pritom, u našoj zemlji neki podaci nisu javno dostupni i ne mogu se pratiti, što predstavlja ograničenje u mogućnostima koje su nam na raspolaganju za postizanje onog što se zove „data driven decision management“ ili „rational based decisions“ odnosno racionalno upravljanje sustavom s obzirom na podatke.
Također navodi kako korist i važnost dobrog „data managementa“ nije ograničena samo na sadašnje okolnosti COVID-pandemije i slične događaje, nego vrijedi i općenito za bilo koji složeni sustav, kao što je to primjerice zdravstvo, koje može ostvariti velike koristi od kvalitetnog vođenja podataka i kvalitetne dostupnosti tih podataka za daljnje korištenje na razini administracije, ali također i znanosti.
Zaključno, napominje kako je već sada neophodno i treba težiti tome da se u sustavu osigura komponenta „data scientista“ odnosno osoblja koje poznaje domenu informacijskih tehnologija, ali i domenu zdravstva, te koje može integrirati podatke kojima bi se u sustavu baratalo i učiniti ih lakše dostupnima za jednostavniju i bržu daljnju obradu i korištenje.
Emil Franjčec naglašava kako je do sada temelj informatizacije i praćenja ishoda liječenja ostvaren, ali je potrebno znatno više truda kako bi se ideja smatrala učinkovitom i primjenjivom.
Za istraživačke svrhe i analizu, baza podataka je bitna, ali je mišljenja kako su pacijenti i zaposlenici u zdravstvu primarni faktor. Smatra ksko je ključno da pacijenti imaju temeljan uvid u svoje liječenje, a liječnici i ostalo medicinsko osoblje detaljnu sliku o stanju pojedinog pacijenta, te naglašava kako je to svrha cijele inicijative. Ističe kako je većina podataka u eKartonu polovična ili uvedena u raznim formatima koji nisu raspoloživi i prikladni za analize. Smatra da je prvi korak definirati strategiju razvoja tih podataka.
Nastavno, konstatira da je prvi korak definirati strategiju razvoja temeljnih podataka te da tvrtka poput „Cisca“ može unaprijediti razvoj i informatizaciju navedenog.
Također iznosi podatak kako otprilike 25-30% liječenja koja su trebala biti provedena u zadnjih godinu dana, nisu mogla biti izvršena zbog pandemije bolesti COVID-19 koja je uzrokovala velike troškove te kao primjer navodi USA, gdje se u zadnja tri mjeseca dogodio veliki novčani gubitak u zdravstvu (oko 200 milijardi dolara) zbog nenaplaćenih liječenja koja su dogovorena, a nisu bila provedena.
Mišljenja je da bi trebalo angažirati financijska sredstva Europske unije za poboljšanje povezivanja informatičkog sustava, kako bi pacijenti mogli imati konkretan i detaljan uvid u svoje liječenje. Također, mišljenja je da svi podaci moraju biti dostupni, ali i strogo zaštićeni.
Zaključno, napominje da Hrvatska ima tehnološki zastarjelu podlogu u određenim bolnicama u kojima ne postoji adekvatna standardizacija te, na temelju vlastitog iskustva, navodi kako postoje prevelike distinkcije između odjela unutar bolnice. Također upozorava kako, s takvim pristupom, ne nudimo zaposlenicima u zdravstvu mogućnost dobrog uvida u stanje pacijenta te im je samim time posao otežan.
________
Obavijest: Tema 6. webinara „Digital Health Care Policy Brunch“ pod naslovom “Zdravstvena zaštita temeljena na vrijednosti ’Value Based Healthcare’ – rješenje za financijsku održivost hrvatskog zdravstvenog sustava?” održat će se 12.05.2021. godine (srijeda), s početkom u 13.00 sati.
_____________
Sponzori:


[DHC Brunch] Tema: Bolnički sustav, antimikrobna rezistencija i upravljanje rizicima, 21.04.2021.
22.04.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U srijedu, 21. travnja 2021. godine u 13.00 sati održana je četvrta od pet tjednih videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 4. Bolnički sustav, antimikrobna rezistencija i upravljanje rizicima
O temi su govorili doc.dr.sc. Irena Hrstić, dr.med., ravnateljica OB Pula; mr.sc. Lorena Lazarić Stefanović, dr.med., Tim za kontrolu bolničkih infekcija OB Pula; Martina Močenić, mag.med.techn., sestra za kontrolu bolničkih infekcija i stručni suradnik u kvaliteti OB Pula; prof.dr.sc. Arjana Tambić Andrašević, dr.med., Klinika za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” i predsjednica ISKRA-e te Vera Katalinić-Janković, dr.med., Ministarstvo zdravstva.
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:
Prof. dr. sc. Arjana Tambić Andrašević u svom izlaganju pojašnjava misiju i svrhu svih aktivnosti vezanih uz kontrolu širenja rezistencije na antibiotike u Hrvatskoj, u suradnji s istovjetnim tijelima u drugim europskim zemljama. Navodi kako je 2006. godine, u skladu s preporukama Vijeća Europske unije, Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi Republike Hrvatske osnovalo interdisciplinarno tijelo za koordiniranje svih aktivnosti na području kontrole rezistencije bakterija na antibiotike odnosno Interdisciplinarnu sekciju za kontrolu rezistencije na antibiotike (ISKRA).
Nastavno, ističe kako je Odbor za praćenje rezistencije bakterija na antibiotike u Republici Hrvatskoj osnovan 1996. godine pri Kolegiju za javno zdravstvo Akademije medicinskih znanosti Hrvatske (AMZH) te naglašava kako je to već tada bilo tijelo koje se bavilo praćenjem problema rezistencijom na antibiotike. Naglašava kako je posljednjih godina fokus usmjeren također i na edukaciju građana, koja je bitan čimbenik u racionalizaciji i kontroli potrošnje antibiotika, s obzirom na to da su mnogi građani skloni samoinicijativnom uzimanju antibiotika. Nastavno, ističe kako ISKRA potiče šire poimanje zdravstva te da je praćenje potrošnje i efekta antibiotika bitno ne samo u humanoj medicini, već i u veterini.
Što se tiče djelotvornosti antibiotika, naglašava kako je pozitivno što je kod nekih baterijskih vrsta pojava rezistencije reverzibilna pojava, što znači da se smanjenjem korištenja antibiotika automatski smanjuje mogućnost mutacije bakterija.
Prof. dr. sc. Tambić Andrašević konstatira da je potrebno težiti propisivanju uskospektralnih antibiotika te smatra kako je to ključno za napredak u rješavanju ovog problema. Također, uz učinkovitost i neškodljivost, vrlo bitan kriterij u odabiru antibiotika je: koristiti onaj antibiotik koji će najmanje poticati širenje mutacija unutar mikrobiota čovjeka koji taj antibiotik konzumira. Nadalje, naglašava kako je potrebno stimulirati tvrtke na ulaganja u nova istraživanja te poticati inovativnost u ovom segmentu liječenja.
Zaključno, prof. dr. sc. Tambić Andrašević navodi kako je potrebno regulirati cijene antibiotika i učiniti ih povoljnijima, iako je proizvodnja skupa, ali je za to potreban mehanizam kontrole. Također je mišljenja da je novije antibiotike potrebno racionalno koristiti, jer bakterije imaju puno brži tempo razvijanja rezistencije nego što novi antibiotici dolaze na tržište. Smatra da ih je potrebno čuvati i ne propisivati prečesto, ali za kritično bolesne pacijente, oni moraju biti na raspolaganju.

Prim.dr. Vera Katalinić-Janković navodi predavanje jednog uglednog francuskog stručnjaka na temu antimikrobne rezistencije, koji je uvodno postavio pitanje: „Tko vodi ovaj svijet?“ da bi se na kraju izlaganja došlo do zaključka kako svijet ne vode svjetski lideri nego mikroorganizmi. To je posebice vidljivo u sadašnjem trenutku, u kojem jedan mikroorganizam, jedan virus, uzrokuje bolest s kojom živimo u realnom vremenu i nalazimo odgovore kako je obuzdati. Svjetska zdravstvena organizacija provela je istraživanje i objavila podatke da se zbog bolesti COVID-19 pojačala uporaba antibiotika gotovo u većini zemalja. Nešto slično možemo potvrditi i za Hrvatsku, iako nemamo službene podatke, ali velika većina naših Covid-bolesnika također poseže za antibioticima. Hoće li to povećati rezistenciju na antibiotike, ostaje vidjeti u nekoj daljnjoj budućnosti.
Također podsjeća da je Ministarstvo zdravstva 2006. godine osnovalo ISKRA-u odnosno Interdisciplinarnu sekciju za kontrolu rezistencije na antibiotike, čija važnost, između ostalog, leži u intersektorskom pristupu koji uključuje veterinare i druge stručnjake u zdravstvu. Mišljenja je kako ima mjesta za nove korake te navodi da je naš veleposlanik pri UN-u, g. Šimonović, na jednoj od generalnih skupština UN-a ponovno aktivirao intersektorski pristup prema antimikrobialnoj rezistenciji kao hrvatski prijedlog. Štoviše, 29. travnja 2021. na sjednici u UN-u raspravljat će se o antimikrobnoj rezistenciji, kojom prigodom će prim.dr. Katalinić-Janković sudjelovati na panelu i govoriti o hrvatskim iskustvima kroz ISKRA-u, koja je Hrvatskoj osigurala odlične rezultate u praćenju rezistencije.
Nastavno, prim.dr. Katalinić-Janković napominje kako Hrvatska ima dobre rezultate i posjeduje dobre podatke u dijelu koji se bavi praćenjem rezistencije („surveillance“), ali još uvijek nismo dovoljno dobri u dijelu koji se odnosi na nadzor korištenja antimikrobnih lijekova („antimicrobial stewardship“). S tim u svezi, Ministarstvo zdravstva je prije dvije godine osnovalo Povjerenstvo sa zadatkom unaprjeđenja nadzora korištenja antibiotika, no neki tehnički razlozi i epidemija bolesti COVID-19 privremeno su zaustavili rad na tome.
Prim.dr. Katalinić-Janković navodi kako bi se u bolnicama trebali formirati timovi koji će biti multidisciplinarni te koji će pratiti potrošnju i rezistenciju u svojoj lokalnoj sredini. Do zlouporabe antibiotika može doći na različite načine: nepotrebnim prepisivanjem, kašnjenjem prepisivanja, predugačkom terapijom ili prekinutom terapijom, pa je mišljenja kako bi sve bolničke ustanove trebale imati timove koji će to pratiti. Nastavno, konstatira kako treba učiti od onih zemalja koje imaju restrikciju uporabe antibiotika, ali i dobro javno zdravstvo, odnosno pacijenti nisu ni u čemu zakinuti nego se samo racionalno koriste antibiotici.
Zaključno, prim.dr. Katalinić-Janković konstatira da je rezistencija na antibiotike jedan od većih javno-zdravstvenih problema te navodi kako je SZO 2019. godine provela istraživanje o znanju i svjesnosti o tom problemu među zdravstvenim profesionalcima: 89% je znalo za taj problem, ali svega 58% je smatralo da je to i njihov problem. I tu je ključ svega: to je problem svih nas, a ne samo onih koji propisuju lijekove. To je također i problem edukacije, koja treba započeti još u vrtiću, uz slikovnice.
Također podsjeća da je u Hrvatskoj, tijekom epidemije bolesti COVID-19, pojavnost bolničkih infekcija u porastu, naglašava kako edukacije i opreza nikad nije previše te da se, s obzirom na višeslojnost uključenih strategija, one trebaju i provoditi na više razina.

Doc.dr.sc. Irena Hrstić u svom izlaganju navodi kako Opća bolnica Pula nema visok udio rezistencije.
Mišljenja je da je takav pozitivan ishod rezultat iznimnog doprinosa kolegica koje su vodeći dio tima za kontrolu bolničkih infekcija. Nastavno, smatra da je ključna i presudna kontrola propisivanja antibiotika i pravovremena edukacija zdravstvenog osoblja i građana. Nadalje, ističe da je epidemija bolesti COVID-19 poremetila organizaciju unutar bolničkog sustava te općenito kontrolu bolničkih infekcija, jer trenutno svima manjka vremena za edukaciju.
Što se tiče edukacije, navodi da je projekt koji je pokrenut u Općoj bolnici Pula iznimno inovativan i napredan u Hrvatskoj. Naime, projekt se temelji na međusobnoj komunikaciji, edukaciji i suradnji s domovima za starije i nemoćne. Liječnice i medicinske sestre iz Opće bolnice Pula provode edukaciju osoblja koje radi u domovima za starije i nemoćne. Naglašava da se zadnjih godina prilikom hospitalizacije značajno smanjio unos rezistentnih bakterije iz domova u bolnicu, upravo kao rezultat navedenog projekta.
Doc.dr.sc. Hrstić ističe da su suradnja s domovima za starije i nemoćne na terenu i stroga kontrola u bolničkom sustavu primarni faktori za postupno smanjivanje unosa rezistentnih bakterija u bolnice.
Nadalje, napominje da je u Općoj bolnici Pula provedeno i organizirano uzimanje nadzornih kultura na kritičnim odjelima, pomoću kojih je moguće ustanoviti konkretno stanje pojedinog pacijenta.
Mišljenja je da je situacija s pandemijom COVID-19 potaknula cijeli sustav na promjenu pristupa prema primjeni antibiotika. Ističe kako se u Općoj bolnici Pula iznimna pažnja i važnost pridaju praćenju indikacijskih područja za primjenu antibiotika.
Zaključno, doc.dr.sc. Irena Hrstić predlaže i mišljenja je da se smjernice za primjenu antibiotika trebaju izraditi na lokalnim razinama te kako bi bilo nužno da svaka bolnica izloži vlastiti prijedlog smjernica na temelju dosadašnjih rezultata i rada s antibioticima.

Mr.sc. Lorena Lazarić Stefanović, liječnica iz tima za kontrolu bolničkih infekcija Opće bolnice Pula, naglašava značajnost operativnog dijela za kontrolu bolničkih infekcija te ističe da je projekt i nacrt za kontrolu bolničkih infekcija bio presudan u pozitivnoj promjeni nekoliko zadnjih godina u Općoj bolnici Pula.
Nastavno, napominje kako najčešće dolazi do problema kada su u pitanju pacijenti iz domova za starije i nemoćne jer, zbog kohabitacije i uvjeta života korisnika, dolazi do širenja multirezistentnih bakterija. Stoga bolnice nerijetko imaju iskustvo da gotovo svaki hospitalizirani korisnik iz doma za starije i nemoćne ima rezistentnu bakteriju.
Nadalje, konstatira da je navedeni problem odavno detektiran te da je u mnogim bolnicama u Republici Hrvatskoj ustanovljena identična situacija.
Dr. Lazarić Stefanović, kroz svoje iskustvo te kao dio tima Opće bolnice Pula koja je nositelj projekta, smatra i naglašava kako je primarno uspostaviti komunikaciju sa domovima za starije, koje treba educirati i provoditi redovni nadzor.
Nastavno, u svom izlaganju navodi da su statističkom analizom u Općoj bolnici Pula 2018. godine došli do podatka da je 38 % od svih korisnika domova za starije, koji su hospitalizirani u Općoj bolnici Pula, već na samom prijemu imalo rezistentnu bakteriju.
Također navodi kako taj podatak ukazuje na veće troškove liječenja i dugu hospitalizaciju takvih pacijenata te napominje kako je ranije spomenuti projekt kontrole bolničkih infekcija obuhvaćao deset detaljnih predavanja i simpozij, a na edukaciju su se odazvali i županijski i privatni domovi za starije i nemoćne.
Tijekom svojih predavanja, Dr. Lazarić Stefanović i kolegice usmjerile su se na praktičnu primjenu prevencije širenja rezistentnih bakterija te na međusobnu komunikaciju i evaluaciju navedenog.
Dvije godine nakon projekta, broj korisnika domova za starije i nemoćne koji su prilikom hospitalizacije imali rezistentnu bakteriju pao je na 28 %, a najnoviji podaci iz 2020. godine pokazuju pad za još 3% rezistentnih bakterija.
Zaključno, Dr. Lazarić Stefanović naglašava kako je edukacija najbolja mjera prevencije te konstatira da se edukacija može provesti jednostavno i kroz sve dobne skupine.

Martina Močenić, medicinska sestra za kontrolu bolničkih infekcija i stručni suradnik u kvaliteti Opće bolnice Pula u svom izlaganju ističe da je suradnja sa domovima za starije i nemoćne u Istarskoj županiji rezultirala njihovim napretkom i dobroj pripremljenosti na sve izazove koje im je donijela i pandemija bolesti COVID-19.
Nastavno, naglašava da su u Općoj bolnici Pula na samom početku pandemije imali svojevrsnu sigurnost da neće doći do značajnog pritiska na bolnicu, jer su zaposlenici domova za starije i nemoćne usvojili osnove mjere u prevenciji kroz projekt edukacije.
Nadalje, napominje da je zajedno s dr. Lazarić Stefanović obišla sve domove za starije i nemoćne u Istarskoj županiji te da su u prvom valu pandemije bolesti COVID-19 upućivali osoblje domova za starije i nemoćne na koji način treba provesti prevenciju i kontrolu širenja virusa unutar ustanove.
Također, istaknula je da su izazovi medicinskim sestrama vezani za kontrolu bolničkih infekcija iznimno veliki, ali da većina tih izazova potiče na proaktivnost, edukaciju putem webinara te na redovno praćenje novih smjernica Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.
U svom izlaganju naglašava neophodnost „higijene ruku“ koja je globalni problem i iznimno bitna preventivna mjera te naglašava kako se u Općoj bolnici Pula posvećuje puno pažnje toj temi.
Zaključno, konstatira da su organizacija i prevencija prioriteti prilikom hospitalizacije pacijenata te navodi da su u Općoj bolnici Pula provodili preventivnu izolaciju, tzv. „izolaciju u izolaciji“. Naime, navodi da je „izolacija u izolaciji“ postupak koji je usvojen kao neprocjenjiva mjera opreza, a odnosi se na situaciju kada je pacijent koji je zaprimljen iz doma za starije i nemoćne pozitivan na virus SARS-CoV2 i nalazi se u izolaciji na Covid-odjelu bolnice dok ne stignu nalazi mikrobioloških nadzornih kultura te se na taj način, putem mikrobioloških nalaza, doznaje je li infekcija nastala prije ili tokom hospitalizacije.
________
Obavijest: Tema 5. webinara „Digital Health Care Policy Brunch“ pod naslovom “Upravljanje podacima u zdravstvu – od prevencije do praćenja ishoda liječenja” održat će se 28.04.2021. godine (srijeda).
_____________
Sponzori:


[UPUZ] Sastanak u Ministarstvu financija RH
06.04.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Dana 6. travnja 2021. godine u Ministarstvu financija Republike Hrvatske održan je sastanak ministra financija dr.sc. Zdravka Marića i predstavnika Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, predsjednika prof.dr.sc. Mladena Bušića, prim.dr.med. i direktora mr. Dražena Jurkovića, dr.med., na kojemu se razgovaralo o aktualnim temama rada i poslovanja zdravstvenih ustanova.
Između ostalog, razgovaralo se o tužbama i nagodbama vezanima za osnovicu za izračun plaća u javnim službama, isplatama zdravstvenih ustanova vezano za obračun prekovremenog rada, poslovanju zdravstvenih ustanova, dugovanjima veledrogerijama i uvjetima isporuke lijekova i medicinskog materijala, knjiženju dodatnih sredstava koja su zdravstvenim ustanovama dodijeljena kao avans, odnosu cijena zdravstvenih usluga i troškova rada.
Predstavnici Udruge iznijeli su prijedloge mjera Udruge za financijsku stabilizaciju i strukturnu reformu zdravstvenog sustava te predali dopis s pojašnjenjem glavnih mjera i procjenom financijskih učinaka, sukladno zaključku sa sjednice Skupštine Udruge. U tijeku je izrada proširenog materijala s detaljno obrazloženim prijedlozima.
Navedeni dopis upućen je i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Odboru za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskog sabora, Ministarstvu zdravstva i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje.

[UPUZ] Dopis Gospodarsko-socijalnom vijeću – interes za suradnju i sudjelovanje u radu
25.03.2021.
POČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 23. ožujka 2021. godine dopis Gospodarsko-socijalnom vijeću pri Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike – Samostalni sektor za socijalno partnerstvo, kojim izražava interes za suradnju i sudjelovanje u radu Gospodarsko-socijalnog vijeća, kako bi se naprijedili uvjeti rada i poslovanja zdravstvenih ustanova, a time i položaj radnika i pacijenata.
Dopis se može pogledati OVDJE.

[DHC Brunch] Tema: Financiranje imunizacije u Hrvatskoj: Je li bolje spriječiti ili liječiti? – Sažetak
26.03.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U srijedu, 24. ožujka 2021. godine u 13.30 sati održana je treća od pet tjednih videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 3: Financiranje imunizacije u Hrvatskoj – Je li bolje spriječiti ili liječiti?
O temi su govorili: Veronika Laušin, dr. med., zamjenica ravnatelja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje; prim. dr. sc. Marija Bubaš, dr. med., pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i voditeljica Službe za medicinu rada te Marko Rađa, dr. med., ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije.
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:

Dr. Veronika Laušin konstatirala je da se nalazimo u izvanrednoj situaciji, stoga je u zdravstvu, jednako kao i od strane HZZO-a kao osiguravatelja, potrebno odrediti prioritete. Način “bolje spriječiti nego liječiti” iznimno je važan, jer je najjednostavniji i – sa stajališta osiguravatelja – cjenovno najpovoljniji način borbe protiv bolesti.
Nastavno, podsjetila je da su putem programa cijepljenja u dječjoj dobi neke bolesti uspješno suzbijene i iskorijenjene, te je izrazila nadu da će se obuhvat procijepljenosti u tom smislu povećati. Prevencija je uvijek najbolja, jer ako se bolest razvije ili dovede do komplikacija, tada se svakako povećava i cijena liječenja. To je posebice razvidno kod bolesti COVID-19, koja je visoko zarazna i ima specifične zahtjeve, koji povećavaju troškove liječenja.
Također pojašnjava da je situacija pandemije u kojoj se našao cijeli svijet znatno ubrzala i intenzivirala znanstveno-tehnološka istraživanja koja su se već i ranije odvijala, a što je povratno dovelo do brže dostupnosti cjepiva. U svezi s tim, napominje kako su troškovi prevencije, odnosno cijena cjepiva i cijepljenja, još uvijek povoljniji za zdravstvene financije od cijene liječenja COVID-a.
Što se tiče financiranja cijepljenja, dr. Laušin je izvijestila kako HZZO, kao nacionalni osiguravatelj, redovito osigurava sredstva za program obveznog cijepljenja, zatim za program cijepljenja rizičnih skupina, ali također i za program koji se odnosi na epidemiju odnosno pandemiju bolesti COVID-19 proglašenu 2020. godine. Napomenula je da je opterećenje financijskog sustava u zdravstvu tijekom epidemije iznimno teško i veliko zbog raznih čimbenika: od povećanja radnog opterećenja i prilagodbe načina rada, preko poskupljenja svih troškova vezanih za rad, pa do prioritetne nabave i osiguranja cjepiva, što je HZZO dosad uspješno financijski pratio.
Dr. Veronika Laušin također je konstatirala da će troškovi nabavke cjepiva za COVID-19 u 2021. godini zasigurno biti povećani te će premašiti troškove svih dosadašnjih cjepiva, s obzirom na pandemijske razmjere bolesti. S tim u svezi, navela je kako je sada najvažnije kroz sve dijelove zdravstvenog sustava obavijestiti i educirati građane, kako bi ih se što više osvijestilo o potrebi cijepljenja protiv zaraznih bolesti, kao najvažnijeg dijela preventivnih programa.
Napomenula je kako također treba reći da su se, u uvjetima epidemije COVID-19, liječnici iz primarne zdravstvene zaštite nakon nekih početnih nesnalaženja vrlo brzo prilagodili situaciji, dobro ekipirali i kvalitetno odradili svoj posao na programu obveznog cijepljenja te da je zdravstveni sustav u našoj zemlji u teškim i izvanrednim uvjetima epidemije COVID-19 dobro funkcionirao, osim određenog zastoja u preventivnim programima, koji su se pojavili uglavnom zbog opreza i odluke građana da će svoje preventivne preglede odgoditi za neko drugo vrijeme.
Zaključno, dr. Laušin je napomenula kako je u proteklih godinu i pol dana trajanja epidemije cijela populacija dobila puno više informacija preko medija, obitelji, zdravstva, obrazovnih institucija i sl., te vrlo široka saznanja u odnosu na prethodna razdoblja, te je mišljenja kako bi svi zajednički trebali nastaviti nastojanja u tom smislu, pa onda ni dobar rezultat neće izostati.
Dr. Marko Rađa u svom je izlaganju istaknuo kako je u domovima zdravlja nemoguće predvidjeti dugoročno planiranje cijepljenja protiv bolesti COVID-19, jer se broj novozaraženih ne može predvidjeti, ali smatra da je trenutna situacija u Domu zdravlja Splitsko dalmatinske županije optimalna.
Napomenuo je da razliku u kvaliteti i pravovremenosti provođenja cijepljenja unutar ustanove čini organizacija između kolega u domu zdravlja. Naglasio je da obiteljska medicina trenutno ima ključnu ulogu u borbi s pandemijom, ali da bi bilo nužno intenzivnije se usredotočiti na skrb o pacijentima s ostalim bolestima i dijagnozama.
Istaknuo je podatak da je prošle godine broj umrlih bio pet do šest tisuća veći od standardnog i postavlja pitanje je li navedeno povećanje smrtnosti od bolesti COVID-19 ili postoji mogućnost da određeni pacijenti, zbog novonastale situacije, nisu dobili pravovremenu zdravstvenu skrb? Iznio je kako je u prvom valu pandemije značajno veći udio populacije bio zainteresiran za uspostavu i provedbu cijepljenja nego u drugom valu, što je uzrokovano razmjenom neprovjerenih informacija putem društvenih mreža i medija pod utjecajem tzv. “antivaxerskih lobija”.
Vezano za procijepljenost radnika unutar zdravstvenog sustava, dr. Rađa navodi kako obeshrabrujućom smatra činjenicu da je manje od 50% djelatnika u zdravstvu zaprimilo cjepivo protiv bolesti COVID-19, a uzrok vidi u nedovoljnoj zdravstvenoj edukaciji unutar sustava i u populaciji.
Zaključno, konstatira da je potrebno osvijestiti kako bi cjelokupno društvo trebalo izgraditi drugačiji stav prema cijepljenju te ukazuje kako je najbitnije osvijestiti da je cijepljenje kao preventiva nemjerljivo povoljnije od svih ostalih opcija koje proizlaze iz bolesti COVID-19, kao i svake druge bolesti.

Prim.dr. Marija Bubaš konstatirala je da je epidemija bolesti COVID-19 zasigurno utjecala na pružanje zdravstvene zaštite te je i od pacijenata i od liječnika zahtijevala određene prilagodbe. Ministarstvo zdravstva je, primjerice, osnovalo pozivni centar za osobe s malignim bolestima, koje su bitan aspekt javno zdravstvene zaštite i javnog zdravstva općenito, jer znatno utječu na kvalitetu života i radnu sposobnost, a također i na potrošnju, stoga se prema tom pitanju treba strateški postaviti.
Nastavno, naglasila je kako je uvijek bolje spriječiti pojavu bolesti nego je liječiti, pri čemu je imunizacija bitan dio prevencije, koji u ovom slučaju sprječava teške i smrtne ishode, kao i širenje bolesti, na način da prekida lanac prijenosa zaraze.
Prim.dr. Bubaš izvijestila je da Hrvatska ima plan cijepljenja koji ima svoje faze, trenutno je aktivna druga faza, kada se cijepi starija populacija, kronični bolesnici ili mlađi s komorbiditetima. U nekim županijama moguće je već započeti i s trećom fazom cijepljenja, koja uključuje mlađe i radno aktivne dobne skupine odnosno one koji ostvaraju veći broj kontakata, kako bi se osigurao kontinuitet gospodarstva te spriječio unos bolesti u obitelj iz radne sredine te mogući prijenos na starije članovi obitelji. Mišljenja je kako treba podržati i taj koncept po kojem se pojedine faze cijepljenja odvijaju paralelno, razmišljajući na način da se cijepljenjem mlađih također štite i stariji.
Zaključno, mišljenja je da se cijepljenje protiv bolesti COVID-19 odvija dobro i u skladu s raspoloživim količinama cjepiva, a to je tako i zahvaljujući prethodnim iskustvima sa sezonskim cijepljenjem protiv gripe, pri čemu se procjepljivalo više od 400.000 osoba. Složila se s konstatacijom da epidemija utječe na provedbu preventivnih programa, ali je također naglasila kako provedba „zapinje“ ne samo zbog COVID-a nego i stoga što se građani nažalost nevoljko odazivaju na preventivne preglede te bi se u tom segmentu stanje trebalo i moralo znatno poboljšati. To je često moguće učiniti na načine koji ne zahtijevaju velika sredstva, niti bi predstavljali veliki trošak – primjerice, preko edukacija koje bi dovele do veće „zdravstvene osviještenosti“, u smislu da nas nitko drugi ne može učiniti zdravima, jer je odgovornost za naše zdravlje ponajprije na nama samima.
______
Obavijest: Tema 4. webinara „Digital Health Care Policy Brunch“ pod naslovom “Bolnički sustav, antimikrobna rezistencija i upravljanje rizicima” održat će se 07.04.2021. godine (srijeda).
_____________
Sponzori:


[Objava za medije] KBC Rijeka: Konačno očitovanje o slučaju Zrile tek nakon neovisne ekspertize Ministarstva zdravstva
05.03.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U cijelosti prenosimo objavu za medije Ravnateljstva KBC Rijeka od 4. ožujka 2021. godine:
Povodom slučaja pacijentice koja nije mogla u Rijeci obaviti zahvat prekida trudnoće nakon 23. tjedna, o čemu je govorila za Novu TV, a što su prenijeli brojni mediji, ravnateljstvo KBC Rijeka pokrenulo je propisane postupke za utvrđivanje eventualnih nepravilnosti u liječenju pacijentice, a nakon emisije je u KBC Rijeka upućena i inspekcija Ministarstva zdravstva.
Interna tijela KBC Rijeka za sada nisu uočila propust od strane liječnika Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka, ali su zbog medicinsko-pravne kompleksnosti odgodila konačna očitovanja do okončanja neovisne ekspertize vanjskog inspekcijskog nadzora koji vodi Ministarstvo zdravstva.
Kako su se u nekim medijima pojavile interpretacije priloga Nove TV prije nego je emitiran želimo napomenuti i da je doc. dr. sc. Marko Klarić, v.d. predstojnika Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka u razgovoru s novinarom Nove TV izjavio kako „čekamo definitivno mišljenje o slučaju koje će dati Ministarstvo zdravstva“.
Molimo da se s obzirom na osjetljivost teme ovaj dio izjave korektno prenese, jer smo i ranije komunicirali da smo konačno očitovanje odgodili do okončanja postupka koji vodi Ministarstvo zdravstva.
Prof. dr. sc. Alen Ružić, ravnatelj KBC-a Rijeka

[DHC Brunch] Tema: Uvrštavanje novih onkoloških indikacija na listu lijekova u doba COVID-19 – Sažetak
11.03.2021.
POČITAJTE VIŠE
U srijedu, 10. ožujka 2021. godine u 11:00 sati održana je druga od pet tjednih videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 2. Uvrštavanje novih onkoloških indikacija na listu lijekova u doba COVID-19
O temi su govorili: doc. dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., ravnateljica Opće bolnice Pula; prof. dr. sc. Marko Jakopović, dr. med., pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja KBC-a Zagreb i Ivica Belina, prof. edukac. reh., predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu (KUZ).
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:
Doc. dr. sc. Irena Hrstić, dr. med., ravnateljica Opće bolnice Pula, iznijela je kako su se, tijekom trajanja epidemije COVID – 19, terapijski postupci onkoloških pacijenata u pulskoj bolnici odvijali uredno i organizirano, dok se kod dijagnostičkih postupaka dogodio određeni pad, iako su onkološki pacijenti imali prioritet. Naglasila je da je priljev pacijenata u bolnicu tijekom 2020. godine bio pojačan zbog činjenice da je Klinička bolnica Dubrava proglašena Covid-bolnicom, kao i zbog potresa u Zagrebu, zbog čega je dio pacijenata nekih bolnica morao biti preusmjeren u druge ustanove. Također je iznijela da su tijekom „lockdowna“ u proljeće 2020. godine preventivni programi bili zaustavljeni, no da su se prestankom oštrih epidemioloških mjera opet nastavili, iako još uvijek postoji određeni strah pacijenata od ulaska u bolnički sustav.
Vezano za odnos inovacija u liječenju i s njima povezanih troškova, doc. dr. sc. Hrstić navodi da je ključno pratiti kakav je ishod liječenja, jer ako je liječenje učinkovito, tada je trošak isplativ. Nastavno, naglasila je kako treba pohvaliti HZZO, koji je na svoju listu uvrstio niz lijekova koji su pokazali dobre ishode u liječenju te je konstatirala kako, na taj način, početni trošak zapravo postaje dugoročna ušteda. Također je podržala uvođenje novih, „pametnih“ lijekova, koje bi bilo moguće aplicirati ne samo u kliničkim bolnicama, nego i u općim bolnicama koje također imaju onkološke pacijente.
U svezi s financiranjem bolnica i bolničkim limitima, navela je kako je pitanje financija uvijek bolna točka zbog koje je potrebno provoditi racionalizaciju u poslovanju te kako analiza troškova pokazuje da se najveće stavke odnose na potrošni medicinski materijal i lijekove, stoga je mišljenja kako bi svakako trebalo financijski podržati one zdravstvene ustanove koje te lijekove naručuju i plaćaju. Mišljenja je da „novac treba pratiti pacijenta“ kroz zdravstveni sustav, pa ako pacijent prijeđe na liječenje u drugu zdravstvenu ustanovu, tada i novac za njegovo liječenje treba ići s njim.
Zaključno konstatira da se treba držati Nacionalnog plana razvoja bolnica i dobro definirati tko što u sustavu radi, pa neće izostati ni dobri ishodi liječenja i kvalitetna zdravstvena zaštita.
Prof. dr. sc. Marko Jakopović, dr. med., pročelnik Zavoda za tumore pluća i sredoprsja KBC-a Zagreb, glede situacije s onkološkim pacijentima konstatirao je da su pacijenti koji su u prethodnom razdoblju bili na terapijama i u tijeku liječenja, svoje liječenje i nastavili. No, problem je s pacijentima novooboljelim od karcinoma pluća, koji nisu željeli dolaziti u bolnice zbog epidemije i potresa, pa sada nažalost dolaze preko hitne službe, i to u dosta teškom stadiju bolesti u kojem je terapija neizvjesna.
Kao pozitivan trend iznosi da je zadnjih nekoliko godina pacijentima u Hrvatskoj na listama HZZO-a dostupno 80% lijekova koji se koriste i u najrazvijenijim zemljama Europe, također su dostupni „pametni“ lijekovi i dobre imuno-terapije u liječenju karcinoma pluća, stoga se sa zadovoljstvom može reći da Hrvatska sada pripada među 15 najboljih zemalja u Europi po dostupnosti svih terapija u liječenju karcinoma pluća.
Nastavno, naglašava da su inovacije jednako važne kao i uštede, jer zapravo inovacije donose uštedu. Primjenom personaliziranog pristupa u medicini, pri čemu se pacijentu ciljano daje terapija koja će sigurno djelovati na njegovo stanje i značajno mu produžiti život, ostvaruje se i ušteda, i zdravstvena korist za bolesnika.
Također je mišljenja da „novac treba slijediti pacijenta“, pa kad se primjerice radi o terapiji pacijenta s karcinomom, plaćanje ide onoj ustanovi u kojoj će pacijent tu terapiju primiti.
Zaključno, prof. dr. sc. Jakopović izražava bojazan da bi zbog financijskih poteškoća moglo doći do određenog zastoja u liječenju, ali također izražava i nadu da će Vlada, HZZO i Ministarstvo zdravstva prepoznati veliku važnost liječenja onkoloških bolesti, koje nažalost pokazuju trend stalnog rasta među stanovništvom u Hrvatskoj.

Ivica Belina, prof. edukac. reh., predsjednik Koalicije udruga u zdravstvu, iznio je kako je za vrijeme epidemije bolesti COVID – 19 zdravstvena skrb onkološkim pacijentima čija bolest je ranije dijagnosticirana, bila dostupna, no uočeno je da su pacijenti kojima karcinom nije bio dijagnosticiran, kasnije tražili zdravstvenu skrb nego što bi to učinili u uobičajenim okolnostima bez epidemije, zbog čega je dijagnoza utvrđena kasnije, kada je bolest već uznapredovala, a time su smanjene terapijske mogućnosti.
Istaknuo je potrebu razvijanja praćenja ishoda liječenja te unaprjeđenja sustava kliničkih ispitivanja. Iznio je kako klinička ispitivanja donose inovacije i nove mogućnosti liječenja onim pacijentima koji nemaju više opcija. Smatra kako je potrebno razvijati unificirana pravila provođenja i ugovaranja kliničkih ispitivanja, koja bi se primjenjivala u svim zdravstvenim ustanovama. Naglasio je važnost kvalitetne komunikacije za što uspješniju provedbu liječenja, između zaposlenika zdravstvenih ustanova i pacijenata, kao i između liječnika i zdravstvenih ustanova.
Ukazao je da je nužna jednaka dostupnost zdravstvene zaštite svim pacijentima na cijelom području Republike Hrvatske, no da je pri tome potreban i razvoj tzv. onkološke mreže odnosno utvrđivanje koje zdravstvene ustanove su nadležne i imaju potrebne kapacitete za provođenje pojedinih postupaka.
Iznio je kako je dostupnost lijekova putem listi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje dobra, no da je iznimno važno da pacijenti pravovremeno dobiju lijekove koji odgovaraju njihovim specifičnim potrebama.
Zaključno, poručuje da se napredak prema personaliziranoj medicini očituje u prepoznavanju pravih potreba svakog pojedinog pacijenta i liječenju tog konkretnog pacijenta.
______
Obavijest: Tema 3. webinara „Digital Health Care Policy Brunch“ pod naslovom „Financiranje imunizacije u Hrvatskoj – je li bolje spriječiti nego liječiti?“ održat će se 24.3.2021. godine (srijeda).
_____________
Sponzori:


[DHC Brunch] Tema: Financijska održivost zdravstvenog sustava nakon COVID-19 – Sažetak
26.02.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Dana 24. veljače 2021. godine u 11:00 sati održana je prva od pet tjednih videokonferencija Udruge u okviru webinara „Digital Healthcare Policy Brunch“:
Tema 1. Financijska održivost zdravstvenog sustava nakon COVID-19
O temi su razgovarali: Lucian Vukelić, dr. med. spec., ravnatelj HZZO-a; Gordan Žanić, dipl. oec., ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva; prof. dr. sc. Alen Ružić, dr. med., ravnatelj KBC Rijeka; doc. dr. sc. Marinko Rade, mr. sc. orth. med., MBA, ravnatelj Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju “Martin Horvat” Rovinj; prof. dr. sc. Hrvoje Šimović, Ekonomski fakultet Zagreb te direktor Udruge mr. Dražen Jurković, dr. med.
- Video: OVDJE.
Sažetak i naglasci:
HRVATSKI ZDRAVSTVENI SUSTAV JE RELATIVNO DOBRO PREBRODIO COVID KRIZU, ALI POTREBNE SU JASNE REFORME
- Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske organizirala je Digital Healthcare Policy Brunch na temu „Financijska održivost zdravstvenog sustava nakon COVID-19“, 24.2.2021., koji je okupio predstavnike Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, predstavnike zdravstvenih ustanova te ekonomske stručnjake, na kojemu se razgovaralo o održivosti i oporavku zdravstvenog sustava nakon pandemije te su dane jasne smjernice za buduću reformu zdravstvenog sustava
- Unatoč izazovima COVID-19 pandemije, hrvatsko zdravstvo ide u dobrom smjeru, no potrebne su sustavne reforme kako bi zdravstveni sustav bio financijski održiv i stabilan
- Panelisti su, u dinamičnoj i konstruktivnoj raspravi, razgovarali o prijedlozima za reformu zdravstvenog sustava radi organizacijske i financijske održivosti hrvatskog zdravstva tijekom i nakon korona-krize
Lucian Vukelić, dr.med.spec., ravnatelj HZZO-a, navodi da je „COVID pandemija kumulativno ostavila velike troškove HZZO-u, koji je imao smanjene prihode iz doprinosa, povećana izdavanja za testiranja, bolovanja, cijepljenja, liječenja i ostalo. Problem se nalazi i u neizvršenju financijskih obveza zdravstvenih ustanova prema HZZO-u – smanjenog izvršenja zbog utjecaja pandemije. HZZO bilježi gubitak prihoda od doprinosa za 2020. godini u iznosu oko milijardu i pol kuna, uz 2 milijarde kuna predviđenih rashoda za cijepljenje, bolovanja, liječenja vezano za COVID epidemiju, u što je uključeno 420 milijuna kuna rezerviranog budžeta za cjepiva i oko 82 milijuna kuna za lijek koji liječi simptome COVID-19, dok troškovi rastu za 50 milijuna kuna tjedno.“
Gordan Žanić, dipl.oec., ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva istaknuo je kako na financijsku situaciju u zdravstvenom sustavu utječu mnogi faktori, no pri tome prava pacijenata neće biti zakinuta. Ovakav zdravstveni sustav je neodrživ te su nužna hitna rješenja i s prihodovne i rashodovne strane, naglašavajući kako postoji prostora za racionalizaciju i poboljšanja u mnogim segmentima:
„U Ministarstvu zdravstva pokušavamo uštedjeti na nekoliko razina, primjerice kroz objedinjenu javnu nabavu, no ima prostora recimo, u odobravanju lijekova, širini smjernica i sl. jer tu se troškovi značajno povećavaju, no treba voditi računa o potrebama pacijenata. Problem je i neispunjavanje bolničkih limita u nekim slučajevima, što otvara i prostora za raspravu na ovom području. Financijska slika zdravstva je vrlo kompleksna i nitko nije našao rješenje preko noći. Činjenica jest da je ovakav zdravstveni sustav neodrživ te da je jedno od rješenja veće izdvajanje za zdravstvo“, naglasio je Gordan Žanić, dipl.oec., ravnatelj Uprave za financijske poslove i javnu nabavu Ministarstva zdravstva.
Direktor Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske mr. Dražen Jurković, dr. med., istaknuo je da se zdravstveni sustav uspješno nosi s COVID epidemijom, no da su potrebna sustavna rješenja kako bi zdravstveni sustav bio financijski održiv. Kratkoročna i nužna rješenja bile su tzv. sanacije, kojih je u 2020. godini bilo čak četiri, čime su se sanirali dugovi prema veledrogerijama.
„Potreban je novi model za rješavanje problematike dugova, koji između ostalog uključuje isplatu cjelokupnog iznosa zakonski predviđenih sredstava iz državnog proračuna po člancima 72. i 82. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju koji iznosi 4,2 milijarde kuna, a koje Ministarstvo financija treba doznačiti HZZO-u. Uz takav prihod HZZO ima sasvim drugačiju mogućnost suradnje i razgovora sa zdravstvenim ustanovama o adekvatnim cijenama zdravstvenih usluga i limitima, uz jasno definiranje odgovornosti u poslovanju“, izjavio je mr. Dražen Jurković, dr.med, direktor UPUZ-a.
Na strani prihoda, osim poštivanja Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju o sredstvima koja se u državnom proračunu osiguravaju za zdravstvo, UPUZ je predložio još nekoliko rješenja za bolju financijsku stabilnost i održivost zdravstvenog sustava. Predlaže razmatranje mogućnosti promjena u dopunskom zdravstvenom osiguranju povećanjem maksimalnog iznosa participacije koji trenutno iznosi 2000 kuna po računu, s ciljem poticanja građana na osiguranje, a ne radi dodatnog opterećenja građana. Potrebno je odrediti standard usluga i materijala, kako bi se usluge i materijali iznad standarda (npr. kod ugradbenog materijala) mogli dodatno platiti putem dodatnog zdravstvenog osiguranja. Predlaže uvođenje tzv. poreza na rizična ponašanja, odnosno porez na duhan i duhanske proizvode koji bi se uplaćivao u namjenski fond HZZO-a – povećanjem cijene kutije cigareta za 1 kunu, godišnje bi se dobilo dodatnih 400 milijuna kuna. Također, potrebno je veće korištenje sredstava fondova EU.
Na stani rashoda, UPUZ predlaže uštede putem objedinjene javne nabave i za pojedine lijekove i potrošne materijale. Također, nastavak provođenja ”masterplana” bolnica objedinjavanjem pojedinih djelatnosti i stvaranjem centara izvrnosti, te praćenje ishoda liječenja, posebice za liječenje posebno skupim lijekovima. Uštede zdravstvenog sustava mogu biti provedene i premještanjem naknada, npr. bolovanje, rodiljne i dr., koje godišnje iznose oko 3 milijarde kuna, iz HZZO u nadležnost neke druge institucije, kako je to praksa i u drugim zemljama Europske unije.
Pandemija COVID-19 itekako je utjecala na rad bolnica, posebice na rad velikih bolničkih centara. „Broj usluga u specijalističko konzilijarnoj zaštiti je pao za 14%. Svi onkološki pacijenti, traume i hitnoće su dobili zdravstvenu skrb te je limit u prosincu ostvaren. U siječnju je zabilježen značajan porast izdvanja za zaposlene i to zbog velikog broja prekovremenih sati u prosincu, kada smo imali velik broj COVID oboljelih djelatnika, kao i u samoizolaciji i zato je ostatak djelatnika imao povećan broj prekovremenih sati.“, rekao je prof.dr.sc. Alen Ružić, dr.med., ravnatelj KBC Rijeka.
Jedan od zaključaka je i taj da se premalo izdvaja za zdravstvo po glavi stanovnika. Dok EU izdvaja 3000 eura po glavi stanovnika za zdravstvo, Hrvatska izdvaja tek 800 eura. „Možda problem održivosti zdravstva leži u činjenici da imamo svega 38,4% aktivnih osiguranika. U prijevodu – jedan radno aktivni osiguranik financira 2,7 osiguranika koji koriste te usluge, ali ih ne plaćaju.“, rekao je doc.dr.sc. Marinko Rade, mr.sc.orth.med., MBA, ravnatelj Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju “Martin Horvat” Rovinj.
Pritom je naglasio kako je zbog korona-krize privremeni zastoj medicinskog turizma utjecao na smanjenje prihoda Specijalne bolnice u Rovinju za gotovo 50% uz poteškoće u izvršavanju ugovora s HZZO-om zbog epidemioloških mjera. No ipak, s velikim optimizmom gleda u budućnost naglašavajući da su akumuliranu dobit iz prethodnih godina iskoristili da bi se prebrodio ovaj period, u kojem su također radili na razvoju i investiranju u ustanovu kako bi spremno dočekali post-COVID period.
‘‘U prosjeku, oko milijardu i pol kuna godišnje ne uplati se iz državnog proračuna za zdravstvo, što varira iz godine u godinu, prema člancima 72. i 82. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.”, izjavio je prof.dr.sc. Hrvoje Šimović, Ekonomski fakultet Zagreb, dodajući da bi definiranje iznosa koji treba biti plaćen po pojedinim stavkama te poštivanje navedenih odredaba trebala biti polazna točka.
________
Zaključno, hrvatski zdravstveni sustav je relativno uspješno izdržao situaciju uzrokovanu COVID-19, no potrebno je sustavno rješavati otvorena pitanja financijske održivosti zdravstvenog sustava. Dugovanja u zdravstvu dugogodišnji su problem, koji je potrebno rješavati uključivanjem svih dionika i više ministarstava, sve radi očuvanja kvalitetne i dostupne zdravstvene zaštite za građane.
Predložene smjernice na ovom panelu Udruge poslodavaca u zdravstvu Hrvatske svakako su jedan od koraka na putu prema željenoj transformaciji zdravstvenog sustava.

Prva tema webinara – financijska održivost hrvatskog zdravstva tijekom i nakon korona-krize, također je bila i medijski popraćena:
- httpss://www.tportal.hr/vijesti/clanak/hzzo-zbog-pandemije-u-2020-ima-gubitak-prihoda-od-doprinosa-od-oko-1-5-milijardi-kuna-foto-20210225
- https://www.hina.hr/vijest/10603630
- https://www.glasistre.hr/hrvatska/vukelic-manjak-prihoda-i-povecanje-rashoda-hzzo-zbog-pandemije-covida-19-702964
- http://www.glas-slavonije.hr/vijest.aspx?id=457395
- https://novine.hr/vijesti/hzzo-zbog-pandemije-u-2020-ima-gubitak-prihoda-od-doprinosa-od-oko-15-milijardi-kuna
- https://otvoreno.hr/vijesti/vukelic-manjak-prihoda-i-povecanje-rashoda-hzzo-zbog-pandemije-covida-19/362304
- https://hr.n1info.com/english/news/hzzo-reports-revenue-loss-and-increased-expenditure-due-to-covid-19/
- https://redakcija.hr/hrvatski-zdravstveni-sustav-je-relativno-dobro-prebrodio-covid-krizu-ali-potrebne-su-javne-reforme/
- _______
Više o webinarima na: „Digital Healthcare Policy Brunch“

[17.02.2021.] HRT OTVORENO: O dugu države veledrogerijama
18.02.2021.
PROČITAJTE VIŠE
HRT OTVORENO, 17.02.2021.
Tema: Dug države veledrogerijama narastao je na 5 milijardi 700 milijuna kuna. Zašto se svakoga dana povećava za približno 10 milijuna? Hoće li pacijenti ostati bez lijekova? Prijeti li zaustavljanje isporuke bolnicama i ljekarnama?
Gosti u studiju: Lucian Vukelić, ravnatelj HZZO-a; Ana Soldo, predsjednica HLJK; Silvio Bašić, državni tajnik u Ministarstvu zdravstva; Dijana Percać, HUP-ova koordinacija veledrogerija i Mirela Ahmetović, politička savjetnica SDP-a.
Emisija se može pogledati na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=TffcvcmbxeA&feature=youtu.be

[NN 14/2021] Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-III-3526/2019
16.02.2021.
POČITAJTE VIŠE
U “Narodnim novinama br. 14/2021 od 12. veljače 2021. godine, objavljena je Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske broj: U-III-3526/2019 od 15.12.2020. godine, vezano za tužbu u svezi kršenja odredbe ugovora o specijalizaciji i traženje povrata uloženih sredstava, koja se može pogledati OVDJE.

[NN 13/2021] Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine
12.02.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U “Narodnim novinama” br. 13/2021 od 11.02.2021. godine, objavljena je:
Nacionalna razvojna strategija Republike Hrvatske do 2030. godine |
Dokument sadrži dio koji se odnosi na zdravstvo, pod naslovom ”Prioriteti politike na području zdravstva i zdravstvene skrbi”.

[NN 12/2021] Izmjene Odluke o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdrav. zaštite iz obveznog zdrav. osiguranja
11.02.2021.
PROČITAJTE VIŠE
U “Narodnim novinama” br. 12/2021 od 10.02.2021. godine, objavljena je:
Odluka o izmjenama Odluke o osnovama za sklapanje ugovora o provođenju zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja |

EPO Award for the Best Medical Practice 2020
08.02.2021.
POČITAJTE VIŠE
Call for Award “European Patient Ombudsman Award for the Best Medical Practice 2020”
➭ The nomination process for the year 2020 is now open!
The call for nomination is launched by the International Council of The Patient Ombudsman and European Medical Association, and supported by Progresso APM Consulting.
The purpose of the European Patient Ombudsman Award is to recognize European doctors who have made significant contributions and efforts that have influenced positive change in the COVID-19 pandemic.
We want to acknowledge their struggles and achievements while battling the pandemic in these unprecedented times while risking their own health to help save lives and preserve patients’ quality of life.
⫸ Who is eligible for the European Patient Ombudsman Award?
You are eligible for the Award if you:
- Work in a medical institution in the EU;
- Have direct contact with patients during the COVID-19 pandemic in any department, including consultation, exams, surgical, diagnostic, and therapeutic procedures, and including units that are not exclusively for COVID-19 patients;
- Your activities have a national or international impact with desirable criteria: publications and research on fighting COVID-19 and experience related to patient rights and safety;
- You have communication and interpersonal skills, enjoy and benefit from working with others, nurture adaptability, learning, and constant development;
- Complete appropriate nomination form link by 31.03.2021 (SUBMISSION FORM LINK)
Više na: Patient Ombudsman

Isplate radi obračuna prekovremenog rada u zdravstvu
28.01.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 26. siječnja 2021. godine dopis Ministarstvu financija RH (i obavijest o tome Ministarstvu zdravstva RH) vezan za isplatu razlike plaće za sate prekovremenog rada i isplate radnicima temeljem nagodbi i pravomoćnih presuda u sudskim postupcima, ponovno naglašavajući kako zdravstvene ustanove nisu pridonijele nastanku cjelokupne situacije vezane uz obračun prekovremenog te da isto tako nemaju ni mogućnost samostalno iznaći financijsko rješenje ovog problema.
Dopis se može pogledati ovdje.

Osnovica za izračun plaće u javnim službama
13.01.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je dopis Ministarstvu zdravstva (i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje na znanje), kojim je zamolila hitnu i preciznu uputu zdravstvenim ustanovama o postupanju vezano za tužbe radi isplate razlike plaće zbog osnovice za izračun plaće u javnim službama koja je bila primjenjivana tijekom 2016. godine.
Dopis se može pregledati OVDJE.
_________
Prethodno:
Odbijena revizija Republike Hrvatske u postupku radi isplate razlike plaće na temelju odredbe članka III Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama
Svojom odlukom poslovni broj Revd-535/2020-2 od 22. travnja 2020. Republici Hrvatskoj kao umješaču dopušteno je podnošenje revizije protiv odluke suda drugog stupnja zbog pravnih pitanja:
1. „Je li dan početka primjene uvećane osnovice iz čl. III. u javnim službama odgođen primjenom odredbe čl. VII. st. 1. Izmjena i Dopuna Sporazuma o osnovici plaća u javnim službama od 26. listopada 2011., za tri godine, ako je realni međugodišnji tromjesečni BDP zabilježio negativni rast, obzirom da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku takav pad evidentiran od listopada 2011. do rujna 2014., za 12. tromjesečja“?
2. “Je li ispunjenje uvjeta iz članka III. preduvjet primjene članka IV., a ispunjenje uvjeta iz članka III. i IV. preduvjet primjene članka V., i primjenjuje li se članak VII., na članak III. do V., na sve faze koje se odnose na buduća postupanja u vidu vraćanja osnovice za plaće koja su vrijedila za siječnju 2009., vraćanje pariteta (jednakosti) između plaća u javnim službama i prosječne plaće u privredi koji su bili u 2008., i dogovor o ostvarenju ciljane cijene rada i dinamici njenoga dosezanja (konvergenciji)“?
Svojom odlukom broj Rev-1111/2020-2 od 1. prosinca 2020. Vrhovni sud Republike Hrvatske odbio je reviziju Republike Hrvatske kao umješača te je odgovorio na postavljena pitanja kako slijedi:
Dan početka primjene uvećane osnovice iz čl. III u javnim službama nije odgođen primjenom Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama od 26. listopada 2011.
Prema tome, zaključak je ovog suda da odredbom čl. VII Izmjena i dopuna Dodatka Sporazumu o osnovici plaće u javnim službama, zaključenog 26. listopada 2011., nije odgođena primjena odredbe čl. III o „povratu“ osnovice, jer se odredba čl. VII odnosi na način „usklađivanja pariteta“ (jednakosti) između plaća u javnim službama i prosječne plaće u privredi.
Detaljnije na poveznici:

Dopis Ministarstvu zdravstva: Aktualna pitanja poslovanja zdravstvenih ustanova
11.01.2021.
PROČITAJTE VIŠE
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske uputila je 8. siječnja 2021. godine dopis Ministarstvu zdravstva RH u svezi aktualnih pitanja poslovanja zdravstvenih ustanova navodeći, između ostalog, tri najvažnije teme koje znatno utječu na poslovanje zdravstvenih ustanova, posebice u uvjetima pandemije koronavirusa.
Dopis se može pogledati ovdje.
_______________
Prethodno:
Udruga poslodavaca u zdravstvu Hrvatske također je 4. prosinca 2020. godine uputila prethodni dopis Ministarstvu zdravstva RH vezan za aktualna pitanja poslovanja zdravstvenih ustanova u uvjetima pandemije koronavirusa.