UDRUGA POSLODAVACA U ZDRAVSTVU HRVATSKE

MEDIJSKI CENTAR

[05.03.2025.] Hrvatski dan nepušenja

Uz Svjetski dan nepušenja, koji se obilježava u mjesecu u svibnju, 5. ožujka ove godine obilježava se i nacionalni dan posvećen nepušenju – “Dan bez duhanskog dima“.

Hrvatski dan nepušenja obilježava se tradicionalno prvog dana Korizme, s obzirom na to da je Korizma specifično razdoblje u kojem velik broj ljudi u svoj život nastoji uvesti neku zdravu i korisnu naviku. Cilj je potaknuti pušače na prestanak pušenja tako da 24 sata ne zapale cigaretu, steknu uvid da to nije nemoguće i nastave s apstinencijom. To je također dobra prilika da pušači razmisle o svojoj ovisnosti o cigaretama, o tome koliko pušenjem štete svojem zdravlju, zdravlju ukućana i kako time utječu na svoju okolinu.

Naime, cigarete sadrže više od 600 sastojaka, čijim se sagorijevanjem oslobađa više od 7.000 štetnih tvari, od kojih 69 može izazvati rak. Udisanjem duhanskog dima štetne tvari ulaze u pluća te se dalje krvlju šire u organe i cijelo tijelo.

Pušenje duhana uzrokuje mnoge bolesti, od krvožilnog i respiratornog sustava do različitih karcinoma. Podaci HZZO-a pokazuju da se za bolesti povezane s pušenjem godišnje iz zdravstvenog budžeta izdvaja više od 1,5 milijarde kuna što obuhvaća trošak liječenja, lijekova i bolovanja, a što najbolje pokazuje koliko su “pušačke“ bolesti veliki teret za zdravstvene financije.

Medicinski stručnjaci tvrda kako se 12 tjedana nakon prestanka pušenja poboljšava cirkulacija krvi, lakše se hoda i diše, a nakon tri mjeseca smiruje se kašalj i otežano disanje te se poboljšava funkcija pluća. Godinu dana nakon prestanka pušenja rizik od srčanog udara smanjuje se za tri puta, a nakon 5 godina rizik je jednak onome kao u nepušača. Deset godina nakon prestanka pušenja rizik za pojavu raka pluća postaje dvostruko manji nego kod pušača, smanjuje se i rizik obolijevanja od raka usne šupljine, grkljana, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice i gušterače. Nakon 15 godina rizik obolijevanja od srčanih bolesti izjednačen je riziku nepušača.

Stoga, Nacionalni “Dan bez duhanskog dima“ i ove godine upozorava na istraživanja i činjenice u svezi s pušenjem u smislu prepoznavanja brojnih rizika za zdravlje te apelira na konzumente duhana i duhanskih proizvoda da poslušaju preporuke struke i što prije napuste tu nezdravu naviku.

____

Izvori: SZO, HZJZ; NZZJZ “Dr. Andrija Štampar” Zagreb.