UDRUGA POSLODAVACA U ZDRAVSTVU HRVATSKE

MEDIJSKI CENTAR

[e-Kongres] 123. Kongres poslodavaca u zdravstvu Hrvatske 19.10.-23.10.2020.

19.10.-23.10.2020.

Danas, 19.10.2020., započeo je 123. po redu Kongres poslodavaca u zdravstvu, koji je ujedno i prvi e-Kongres u 50-godišnjoj tradiciji naših kongresa. 

Prvi dan započeo je pozdravnim govorom predsjednika Udruge, prof.dr.sc. Mladena Bušića, prim.dr.med., te uvodnim izlaganjem direktora Udruge, mr. Dražena Jurkovića, dr.med., a nastavljen je izlaganjem Renate Sabljar Dračevac, dr.med., predsjednice saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku te Tihomira Strizrepa, dr.med., međunarodnog konzultanta u financiranju zdravstva koji je govorio o integriranoj zdravstvenoj zaštiti i “disease management” programima.

U prvom panelu danas, pod naslovom “Ples zdravstva i financija – što je trošak, a što investicija?” sudjelovali su akademik Miroslav Samardžija, prof.dr.sc. Stjepko Pleština,dr.med., Tihomir Strizrep, dr.med. te Mary Bussell, dr.med., iz The Economist Intelligence Unit, s ključnim rezultatima opsežne analize o raku pluća u 27 europskih zemalja. 

Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić, dr.med., govorio je o viziji zdravstvenog sustava RH, a na drugom panelu s temom “Zdravstveni sustav nakon korona-krize”, osim g. državnog tajnika, govorili su ravnatelj Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije dr.sc. Ante Mihanović, dipl.ing., ravnateljica OB Pula doc.dr.sc. Irena Hrstić, dr.med., te  ravnatelj OB Dubrovnik doc.dr.sc. Marijo Bekić, dr.med.

Državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Željko Plazonić, dr.med., govorio je o viziji zdravstvenog sustava RH, a na drugom panelu s temom “Zdravstveni sustav nakon korona-krize”, osim g. državnog tajnika, govorili su ravnatelj Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije dr.sc. Ante Mihanović, dipl.ing., ravnateljica OB Pula doc.dr.sc. Irena Hrstić, dr.med., te  ravnatelj OB Dubrovnik doc.dr.sc. Marijo Bekić, dr.med.

DRUGI DAN KONGRESA

Drugi dan e-Kongresa započeo je panelom na temu poslovanja zdravstvenog sustava, financijske konsolidacije, rokova plaćanja te dugova za lijekove.

Na panelu su govorili ravnatelj HZZO-a Lucian Vukelić, dr.med.,  Milorad Gošev, dr.med. iz tvrtke Roche, predsjednik Udruge prof.dr.sc. Mladen Bušić, prim.dr.med. te direktor Udruge mr. Dražen Jurković, dr.med. 

  •  odrednicama ugovaranja HZZO-a u 2020. godini govorila je zamjenica ravnatelja HZZO-a Veronika Laušin, dr. med.
  •  utjecaju modela plaćanja zdravstvenih usluga na efikasnost bolničkog sustava govorila je Karolina Kalanj, dr.med., (“Karol Consulting”). 
  •  naturalnim pokazateljima i financijskom stanju hrvatskog zdravstva govorila je Tereza Šarić, dr.med., (“Promeritus savjetovanje”).

TREĆI DAN KONGRESA

Započeo je treći dan našeg e-Kongresa, koji je tematski vezan za poslovanje zdravstvenog sustava u izvanrednim okolnostima pandemije i krize.

Specifičnosti i okolnosti rada bolničke službe u vrijeme koronavirusa, tema je o kojoj je putem video-linka govorio ravnatelj Županijske bolnice Čakovec, doc.dr.sc.Tomislav Novinščak, prof. v.š., dr.med.

vjerodostojnosti podataka i pokazatelja o poslovanju zdravstvenih ustanova tijekom poslovne godine govorio je stručni suradnik Udruge, Ivan Lukovnjak, dipl.oec.

poslovanju domova zdravlja u izvanrednim okolnostima, govorio je ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, Marko Rađa, dr. med.

organizacijskim specifičnostima i poslovanju zavoda za javno zdravstvo u izvanrednim okolnostima, u ime Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, putem video-linka govorio je voditelj Epidemiološkog odjela Zavoda mr. Dobrica Rončević dr.med.

Ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Osječko-baranjske županije Silvana Sabo, univ.spec.oec., govorila je o poslovanju te ustanove.

Treći dan e-Kongresa završio je panel-raspravom o funkcioniranju zdravstvenih ustanova u izvanrednim okolnostima. Sudjelovali su: ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Virovitičko-podravske županije, predsjednik Hrvatskog epidemiološkog društva i dopredsjednik Udruge mr.prim.dr. Miroslav Venus, dr.med., ravnatelj Kliničkog bolničkog centra Rijeka prof.dr.sc. Alen Ružić, dr.med., ravnatelj Poliklinike “Srčana” izv.prof.prim.dr.sc. Goran Krstačić, dr.med., FESC, FEHRA, te ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije Marko Rađa., dr.med.

ČETVRTI DAN KONGRESA

Započeo je četvrti dan našeg e-Kongresa, s temama vezanim za inovacije i razvoj novih tehnologija, prava pacijenata te pogled na zdravstveni sustav iz perspektive sindikata.

Četvrti dan otvorila je dr.sc. Nina Šesto MBA, dipl.ing.mol.bio., iz Klinike Magdalena, s temom o inovacijama, razvoju novih tehnologija i upotrebi umjetne inteligencije, na primjeru digitalne platforme “Magdalena Digital”, razvijene u Klinici Magdalena.

O zdravstvenim ustanovama novog doba, s naglaskom na to koliko će nas COVID-19 digitalno promijeniti, govorio je Emil Franjčec (“Cisco Systems”).

O pojmu, funkciji i zadacima Patient Ombudsman-a govorila je mr.sc. Jasna Karačić, predstojnica UNESCO-odjela za prava pacijenata.

zdravstvenom sustavu danas, iz perspektive sindikata govorili su: mr.sc. Renata Čulinović Čaić, dr.med. (predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata), Anica Prašnjak, bacc.med.techn. (predsjednica Glavnog vijeća Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara) i Stjepan Topolnjak (predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske).

Četvrti dan e-Kongresa zatvara panel sindikata i udruga u zdravstvu na kojem sudjeluju: Anica Prašnjak, bacc.med.techn. (HSSMS-MT), Stjepan Topolnjak (SSZSSH), mr.sc. Jasna Karačić (UNESCO) te Ivica Belina, prof.edukac.reh. (KUZ).

PETI DAN KONGRESA

Započeo je peti i završni dan našeg e-Kongresa, s temama vezanim za zdravstvene i gospodarske izazove koje je donijela pandemija koronavirusa.

Završni dan e-Kongresa otvorila je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević”, prof.dr.sc. Alemka Markotić, dr.med., koja je govorila o iskustvima s epidemijom koronavirusa te je, nakon izlaganja, odgovarala na pitanja.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, doc.dr.sc. Krunoslav Capak, prim.dr.med., govorio je o izazovima i posljedicama epidemije koronavirusa, iskustvima HZJZ tijekom epidemije te je odgovarao na pitanja.

O iskustvima prve akreditirane bolnice u javno-zdravstvenom sustavu RH, Opće bolnice Gospić, govorila je ravnateljica ustanove, mr. sc. Sandra Čubelić, dr. med.

O tome je li vrijeme za „nadogradnju“ hrvatskog (informacijskog) zdravstvenog sustava govorio je Alen Friščić, mag. pharm. spec., iz Opće bolnice Zabok.

Završni panel na e-Kongresu raspravlja o tome kako odgovoriti na izazove zdravstvene i gospodarske krize. Sudjeluju: prof.dr.sc. Alemka Markotić, dr.med. (Klinika „dr. Fran Mihaljević“), doc.dr.sc. Krunoslav Capak, prim.dr.med. (HZJZ) i ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Krapinsko-zagorske županije Krešimir Božić, dipl.iur., koji su se javili putem video-veze te mr.sc. Sandra Čubelić, dr.med. (OB Gospić), izravno iz našeg „studija“.

Za završetak našeg 123. Kongresa poslodavaca u zdravstvu i prvog e-Kongresa, direktor Udruge, mr. Dražen Jurković, dr. med., zahvaljuje svima, od tehnike i organizacije, do slušača, panelista i predavača, koji su na razne načine radili, doprinijeli i omogućili da se ovaj kongres dogodi te poziva sve na naš idući kongres, koji će, nadamo se, biti uživo, sa svim onim druženjima, razgovorima i “šušurom” koji inače prate naše kongrese.

Hvala svima koji su nas pratili i sudjelovali u proteklih pet dana, vidimo se na proljetnom kongresu!

GALERIJA SLIKA SA 123. KONGRESA – ostali dani

29.10.2020.

Sa 123. Kongresa poslodavaca u zdravstvu Hrvatske, održanog “online” od 19. do 23. listopada 2020., donosimo zaključke, kako slijedi: 

Zdravstvo je svugdje u svijetu izloženo novim izazovima.

Nove tehnologije i lijekovi svakodnevno podižu kvalitetu zdravstvenih usluga, ali time raste i zdravstvena potrošnja.

Ukupne obveze javnih zdravstvenih ustanova u prvoj polovini 2020. godine iznosile su 9,4 milijarde kuna, a dospjele obveze 4,86 milijardi kuna. Pri tome je novonastali dug u zdravstvenom sustavu u istom periodu ove godine bio gotovo 1,4 milijarde kuna, odnosno sustav mjesečno radi nešto više od 220 milijuna kuna novog duga. Bolnice su u prvih sedam mjeseci ove godine izvršile prosječno 15% ugovorenih sredstava (limita) manje, zbog COVID krize. Rokovi plaćanja za lijekove ponegdje prelaze i tisuću dana. U prvih šest mjeseci ove godine rashodi za zaposlene u zdravstvenim ustanovama rasli su za oko 13%.

Do početka održavanja Kongresa, provedene su dvije sanacije u ovoj godini, koje su iznosile ukupno 900 milijuna kuna. Zdravstvene ustanove dodatna sredstva mogu knjižiti kao prihod ukoliko su ista opravdana izvršenjem usluga, čime se, pored stvarnog duga, stvara i dodatni fiktivni dio ukupnog duga zdravstva. Zdravstvene ustanove ta su sredstva utrošila na plaćanje dugova dobavljačima, za što su sredstva bila namijenjena. Postojećim cijenama zdravstvenih usluga, uz smanjeno pružanje usluga zbog epidemije bolesti COVID – 19, ustanove ne mogu na traženi način opravdati primljena sredstva, stoga je potrebno pronaći knjigovodstveno rješenje ovog pitanja.

Potrebno je hitno provesti sustavne promjene u zdravstvenom sustavu, kako bi isti postao financijski stabilan i dugoročno održiv, radi dostupnosti i kvalitete zdravstvene zaštite za građane.

Sustavno rješenje moralo bi se postići tzv. clean startom, koji uključuje podmirenje dospjelog duga u potpunosti, novim zaduživanjem na međunarodnom financijskom tržištu, gdje su trenutno kamate relativno niske. Svođenjem rokova plaćanja na zakonski rok od 60 dana, omogućio bi se razgovor o nižim cijenama lijekova na domaćem tržištu. Nadalje, clean start nužno uključuje paralelno određivanje cijena zdravstvenih usluga i limita u skladu sa stvarnim troškovima te periodično korigiranje proračuna za zdravstvo sukladno kretanju troškova pružanja zdravstvenih usluga, kako se ne bi istovremeno stvaralo novo zaduženje.

Također, radi očuvanja tekuće likvidnosti i sprječavanja nastanka novog duga, potrebno je za zdravstvo godišnje osigurati dodatne 2 milijarde kuna.

Cijene zdravstvenih usluga trebale bi odgovarati stvarnim troškovima pružanja usluga i određivati se dogovorom predstavnika nacionalnog osiguravatelja i predstavnika pružatelja zdravstvenih usluga, tj. ustanova. Ministarstvo zdravstva bilo bi arbitar, koji bi određivao konačnu cijenu zdravstvenih usluga za tu godinu za one usluge o kojima se ne postigne sporazum.

Zdravstvene ustanove nisu odgovorne za situaciju vezanu za obračun prekovremenog rada, jer nisu sudjelovale u nastanku tog problema. Stoga ne mogu same sanirati njegove posljedice iz vlastitih sredstava, koja su namijenjena za pružanje zdravstvene zaštite.

Nužno je pronaći rješenje tamo gdje je problem i nastao, na relaciji Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo financija i Vlada Republike Hrvatske. Na razini Države moraju se osigurati financijska sredstva za sklapanje nagodbi, kako bi se zaustavio daljnji nepotrebni rast troškova vezanih za rješavanje ovog dugogodišnjeg problema.

U pojedinim zdravstvenim ustanovama javljaju se tužbe radi isplate razlike plaće osnovom primijenjene osnovice za izačun plaće u javnim službama tijekom 2016. godine. Potrebno je pravovremeno pristupiti rješavanju ovog problema, kako uskoro ne bismo bili suočeni sa situacijom sličnoj onoj s tužbama radi obračuna prekovremenog rada.

Radnici koji su tijekom epidemije bili u tzv. prekidu rada, sukladno Zakonu o radu, dobivali su naknadu plaće prema prosjeku plaće zadnja tri mjeseca, zbog čega se u određenim situacijama događalo da sat boravka kod kuće vrijedi više od sata rada.

Unatoč tome što je manji broj radnika radio i što je pruženo manje usluga, ovakav obračun plaća, pored drugih okolnosti, zasigurno je utjecao na povećanje rashoda ustanova za plaće radnika.

Najveći izazovi organizacije rada zdravstvenih ustanova tek dolaze, s obzirom na povećani broj oboljelih zdravstvenih i nezdravstvenih radnika te njihovih samoizolacija, a istodoban povećani pritisak na kapacitete zdravstvenih ustanova.

Dovršetak projekta e-Uputnica važan je iskorak za pacijente i liječnike, koji će doprinijeti smanjenju listi čekanja. Neka od rješenja za njihovo smanjenje su i završetak projekta e-Naručivanje, te sinergija javnog i privatnog zdravstva na korist pacijenata.

COVID kriza trenutno je jedan od bitnih uzroka zauzetosti bolničkih kapaciteta, zbog čega su liste čekanja produžene. Po prolasku epidemije, bit ćemo suočeni s valom bolesti, kao posljedicom produljenja listi čekanja, što će biti dodatno opterećenje i postavit će nove izazove pred zdravstveni sustav Hrvatske u cjelini.

Kontinuiranim napretkom znanosti pojavljuju se sve kvalitetnija rješenja u segmentu liječenja, posebice vezano za individualizaciju terapije za najteže pacijente. Kako bi raspoloživim sredstvima svim građanima bila osigurana dostupnost i pravovremenost naoptimalnije terapije, potrebno je sustavno pratiti ishode liječenja, osobito lijekovima koji spadaju u kategoriju posebno skupih lijekova.

Za provedbu Master plana, kao dugoročnog plana razvoja bolničkih potencijala objedinjavanjem djelatnosti, racionalizacijom postojećih kapaciteta i formiranjem centara izvrsnosti, potrebno je hitno izraditi precizne provedbene akte.  Pri tome nije riječ o pukom spajanju pravnih osoba, nego o mogućem objedinjavanju srodnih zdravstvenih djelatnosti i odjela, izuzev četiri osnovne djelatnosti i OHBP-a, temeljem precizne analize postojećih kapaciteta na određenom području.

Jedna od ključnih paradigmi racionalnog i uspješnog upravljanja svakim sustavom je kvalitetan menadžment. Status zdravstvenog menadžmenta treba ići smjerom obvezne edukacije, potpune profesionalizacije i institucionalizacije kroz menadžerske ugovore. Položaj zdravstvenog menadžmenta mora se vrednovati kroz financijske rezultate poslovanja te kvalitetu i dostupnost isporučenih usluga za građane, sa što je moguće manjim utjecajem dnevne politike na stabilnost njegove pozicije. Potrebno je adekvatno vrednovati i odgovornost te obim rada menadžmenta, pa tako i njihove plaće odrediti u korelaciji s time.

Zahvaljujemo svim zdravstvenim i nezdravstvenim djelatnicima koji u ovim teškim okolnostima COVID krize građanima osiguravaju kontinuiranu dostupnost zdravstvene zaštite, kao i ravnateljima i zdravstvenoj administraciji koji su pružanje zdravstvene zaštite organizirali na najbolji mogući način u datim okolnostima.

Pozivamo sve da udružimo snage i poštujemo epidemiološke preporuke te time usporimo širenje bolesti COVID – 19. Tako ćemo bolnički sustav održati funkcionalnim, barem malo usporiti produžavanje listi čekanja te zaštiti one koji su oboljeli i od drugih bolesti.